Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.03.2017 Gazete
ABONE OL

Ucuz CNG yakıtı yaygınlaşıyor

Ucuz CNG yakıtı yaygınlaşıyor
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), benzin, dizel ve LPG'ye alternatif olarak sıkıştırılmış doğalgazın (CNG) yaygınlaştırılması için düğmeye bastı. Yapılması planlanan yönetmelik değişikliğiyle; CNG lisansına sahip şirketler, CNG dolum istasyon ve tesislerine satış yapabilecek. Büyük tüpler içinde karayolu üzerinden taşınacak CNG, gerekli mevzuatını yerine getiren akaryakıt istasyonlarında satışa sunulacak. CNG ile çalışan araçlar, LPG kullanan araçlara göre yüzde 15, dizel yakıtla çalışan araçlara göre ise yüzde 8 daha az karbon salınımı yapıyor. Diğer akaryakıt türlerine göre birim maliyeti daha ucuz olan CNG'nin akaryakıt istasyonlarında kullanımı, Türkiye'de CNG uyumlu çalışan araç sayısını da artırabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.