Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.03.2017 01:51
ABONE OL

’yla fon hayata geçiyor

Erdoğan’ın ziyaretinde önemli anlaşmalara imza atılacak. 10 milyar dolarlık Rus fonu RDIF ile Varlık Fonu yüzde 50’şer lıkla yeni fon kuracak

Rusya’yla ortak fon hayata geçiyor
'ın, bugün başlayacağı ziyaretinde (RDIF) ile Varlık Fonu arasında, yatırım fonu kurulmasına ilişkin işbirliği anlaşması imzalanacak. Kurulacak ortak fon, büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ'lerin yatırımlarının finanse edilmesini de destekleyecek.

ŞİRKETLERE DESTEK
İmzanın Türkiye'ye yeni yatırımlar getireceğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, anlaşma ile yüzde 50-50 ortaklıkla bir fonun kurulacağını söyledi. Bostan, "İki ülke arasındaki yatırımların artırılması için işbirliği yapılacak. Büyük şirketler ve KOBİ seviyesindeki yatırımlar, bu fon sayesinde desteklenecek" diye konuştu. 26 Ağustos 2016'da kurulan ve bünyesine Ziraat Bankası, Halkbank ve THY gibi önemli şirketleri alan Türkiye Varlık Fonu'nun 300 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması hedefleniyor. Büyük projeler için finansman imkânı sunacak olan Türkiye Varlık Fonu, büyümeye de katkı sağlayacak. 10 milyar dolarlık büyüklüğü olan RDIF ise, ortaklıklar yoluyla 27 milyar doları aşan yabancı sermayeyi Rusya sine çekti.

TARIM ÜRÜNLERİNE İHRACAT KAPISI AÇILDI
ile Rusya Başbakanı 'in telefon görüşmesinde, Medvedev, bazı tarım ürünlerinin Türkiye'den Rusya'ya ına imkân tanıyan kararnameyi imzaladığını bildirdi. Görüşmede, ticaret, ulaştırma, tarım ve taşımacılık konularının yanı sıra gümrük, enerji ve vize rejimine ilişkin gündem maddelerinin ele alındığı belirtildi. Böylece, aralarında patlıcan, biber, nar, kabak ve marul gibi ürünlerde de Rusya'nın koyduğu ithalat yasağı kalkmış oldu. Toplam 21 ürünün Rusya'ya giriş yolu açıldı.

SABAH