;

ın belini kıracak hamleler

ın yükselişi ve AB'nin Türkiye'ye karşı tutumu sonrası hükümet harekete geçti. Ekonomi yönetiminin kararları doğrultusunda Türk Lirası'nı özendirici faaliyetlerin yanı sıra çıkarmasıyla da dolara dört bir yandan darbe vurulacak.

Doların belini kıracak hamleler
Ekonomi yönetimi hızla Türk Lirası'nı özendirici tedbirleri hayata geçiriyor. Kamu ihalelerinde TL zorunluluğu başta olmak üzere önümüzdeki dönemde a altı koldan satış baskısı oluşacak. ndan gelecek paranın hızla ekonomiye kazandırılması ile piyasada dövizde satış baskısını artırması bekleniyor. Ayrıca Rusya, Çin ve İran ile TL ile ticaretin artırılması, TMSF'nin tahsilatlarını TL ile yapacak olması ve AVM ve ofis kiralarında TL kullanımını özendirilmesi dövizin belini bükecek. İşte dövizin belini bükecek altı hamle:

1- KAMU İHALELERİNE TÜRK LİRASI ZORUNLULUĞU
Kamu ihalelerine yönelik Türk Lirası ve yabancı para ile ilgili çok sayıda yönetmelik ve tebliğde değişikliğe gidildi. Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) 'Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'Yabancı para birimi cinsinden teklif verilebilecek durumlarda ise ilk ilan veya davet tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Merkez Bankası çapraz kuru üzerinden tekliflerin değerlendirilmesinde esas alınacak para birimine çevrilerek' ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelik değişikliğine göre istekliler teklifini gösteren fiyatlar ve bunların toplam tutarlarını Türk Lirası olarak verecek. Sözleşme konusu işin ödemelerinde TL kullanılacak. Benzer değişiklik 'Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde' yapıldı. Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ile 'Kamu İhale Genel Tebliği'nde de dövizle ilgili cümlelerde ifade değişitliğine gidildi.

Etiketler: ,
  • 30 Kasım 2016, Çarşamba 12:05

kalan karakter 1000

Selamlar Selamlar

Ben 200 dolar daha aldım aklı olan alır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.12.2016 16:33
ercan ercan

herkes parasını tl yapsın yabancı paraları kullanmıyalım dolar bir lira etmez

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.11.2016 18:55
ercan ercan

bizim türkiyede doların ne işi var kullanmıyalım almayalım bakalım nolacak türk lirasına önem verelim her alışverişi tl ile yapalım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.11.2016 18:52
ASTERIX ASTERIX

Dolar artacak diye yaygara koparılır, panik oluşturulur. Piyasadan dolar çekilmeye başlanır. Bakın işte dolar yükseliyor denir. Herkes dolara koşar. Bu arada faizler yükseltilir ve zamlar yapılmaya başlanır. İşte o zaman bütün bu, sanal algı operasyonu gerçeğe dönüşür. Serengeti, Masla Mara oyunu. Bir arada otlayan sürüye, Aslan yaklaşıp "Hava bulutlandı, birazdan sizi yiyeceğim" der. Sonra kükrer, bir iki hareket yapar. Sürü savunma pozisyonunu bozup panikler, koşmaya başlar ve birlik bozulur, dağılırlar. Aslan da en arkada kalanı yer ve söylenti gerçeğe dönüşür. Biz, Öküz başlı antilop gibi davranmaya devam edersek bizi de yerler, çocuklarımızı, torunlarımızı da yerler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 30.11.2016 18:23
CANIM TÜRKIYEM CANIM TÜRKIYEM

HER SEYDEN ÖNCE VATANIMIZA BAYRAGIMIZA PARAMIZA SAHIP CIKMALIYIZ Bu bizim varligimiz demektir bu bizim gelecegimiz icin görevimizdir RABBIM CANIM TÜRKIYEMI DÜSMANLARDAN KORUSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 30.11.2016 16:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.