Hükümet 1 milyon için düğmeye bastı

Hükümet lere yönelik iş dünyasıyla ortak bir çalışma başlattı. Tekstil, turizm ve perakendenin başını çekeceği kapsamında işveren tarafından istihdam edilen 26 yaş altı işsiz gençlerin sigorta primlerini devlet karşılayacak.

Hükümet 1 milyon işsiz genç için düğmeye bastı

Son dönemde artışa geçen genç işsizlik oranlarını aşağı çekmek için hükümetin yeni bir plan üzerinde çalıştığı öğrenildi. Pilot uygulaması Doğu illerinde hayata geçirilmesi planlanan uygulama, 26 yaş ve altı nüfus için sigorta işveren primlerinin devlet tarafından ödenmesini öngörüyor. 1 milyona yakın genci ilgilendiren uygulamanın tüm ülkeye yayılması durumunda yüzde 19'a dayanan genç işsizlik oranının 7 puan düşeceği tasarının ek maddelerinde belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları tarafından hazırlanan tasarı için perakende ve tekstil sektörünün temsilcilerinin görüşleri de alındı. Sektör temsilcileri bu konuda ciddi bir istihdam sağlamayı hazır olduklarını, özellikle Doğu illerinde tekstil atölyelerinde ve AVM'lerde çok sayıda istem yapabileceklerini hükümete iletti.

MEVCUT İŞÇİYİ KORUYACAK
Öte yandan tasarının mevcut istihdam düzenini bozmaması için bazı eklemelerle hayata geçirilmesi öneriliyor. Bu kapsamda yasaya mevcut işçilerin muhafazası şartının gelebileceği konuşuluyor. Yasanın hali hazırdaki genç istihdamı da kapsayacak şekilde düzenlenemesi de ağırlık kazanan fikirler arasında.

İŞ DÜNYASI İLE BULUŞULDU
Konuyla ilgili olarak tarafların da sık sık buluştuğu ifade edildi. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, başta perakende olmak üzere birçok sektör temsilcisi ile bir araya gelerek arama toplantıları gerçekleştiriyor. SABAH'a konuşan sektör temsilcileri, bakanlığın konuyla ilgili olarak kendilerinde de fikir aldığını belirterek şu açıklamayı yaptı: "İşveren primi konusundaki düşüncelerimizi ilettik. Bu konuda bir adım gelirse istihdama ciddi katkı sağlayacağımızı ilettik. Özellikle AVM'ler konusunda her iki tarafa da ciddi kazançlar getirecektir. İş yeri sahipleri yüksek kiralar nedeniyle zorlanıyor. Böyle bir destek hem işsizliği azaltır, hem de AVM'lere doping etkisi olur." (Sabah)

Etiketler: ,
  • 28 Kasım 2016, Pazartesi 10:07

kalan karakter 1000

hüseyin hüseyin

vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayan vatandaşlara borçlanma hakkı verilsin mağduriyet son bulsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.11.2016 20:36
Alp Alp

Bu işlere kafa yorup beyin fırtınası yapmak lazım.Toplam kalite yönetiminde zayıf alanları güçlü alana çevirmek için önce sorunu bulup sonra iyileştirme yapılır.Ekonomik sektördeki her kurum işsizliği önlemede çözüm üretmeli insanlar çalışmazsa aile yapısı bozulur huzursuzluklar ortaya çıkar onun için mesleki yetiştirme kursları açılmalı devlet birazda fabrika açmalı bu konuda proje üretmeli.Türkiye eski Türkiye değilki artık işadamlarıımız makine üretem makine yapacak kadar yetkin fabrikaları birazda Anadoluya doğru yaymalı birde kapalı pazar ekonomisinden kurtulmal en ufak yerleşim yeri bir köy bile yetiştirdiği ürünü ambalajlayıp marka şeklinde satabilmeli.Teknoljik devrimide gerçekleştirmeliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2016 21:27
huseyin huseyin

vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayan vatandaşlara borçlanma hakkı verilsin mağduriyet son bulsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.11.2016 18:50
hakan hakan

millet 25-30 dan bahs ediyor. 40 yaş üstündekileri öldürdünüz. ne iş var ne güç. 5 senedir iş bulamıyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.11.2016 12:06
30 yaş 30 yaş

26 yaş sonrası yaşamasın o zaman

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 28.11.2016 11:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.