Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 08.08.2016 08:37
  • Son Güncelleme: 08.08.2016 08:37

Türkiye ve Rusya'dan tarihi adım

Turizm, tekstil ve inşaat sektörleri başta olmak üzere Türkiye ihracat pazarı Erdoğan-Putin görüşmesine kilitlendi. Görüşme olumlu sonuçlanırsa ikili ticarette önemli bir sıçrama sağlanacak.

Türkiye ve Rusya'dan tarihi adım

Türkiye ve Rusya arasında başlayan normalleşme süreci kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın St. Petersburg'da yapacağı görüşme ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yeniden canlandırılması bekleniyor. İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Erdoğan ve Putin'in görüşmesinin ikili ilişkiler için çok iyi bir başlangıç olacağını söyledi. Özilhan, "Geçmişi unutup geleceğe bakıyoruz. İki ülkenin birçok konuda işbirliği yapabileceğine, karşılıklı ekonomik değer yaratabileceğine inanıyorum. İki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için çok önemli kararların alınabileceği bir toplantı" dedi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise, "İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin normalleşmesi ve yeniden yakın bir diyalog kanalı oluşturulması, şüphesiz turizm sektörünü de pozitif yönde etkileyecektir" dedi. Rusya'dan Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının bu yılın ilk yarısında 2015'in aynı dönemine kıyasla yüzde 87.36 düşüş göstererek 183 bin 828'e gerilediğini bildiren Ulusoy, şöyle konuştu:

ASIL TOPARLANMA 2017'DE
"TÜİK'in verilerine göre, 2014'te Rus turistlerin ülkemizde gerçekleştirdiği turizm harcaması 2 milyar 703 milyon 722 bin dolar iken, 2015'te 1 milyar 900 milyon 665 bin dolara geriledi. 2016'nın ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre bu düşüş yüzde 41.4 oldu. İlişkiler olumlu seyrederse her iki pazarda asıl toparlanmanın 2017'de yaşanması beklenebilir." İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise Rusya'nın en önemli pazarları arasında yer aldığını belirterek, "2015'in 7 ayında 128 milyon dolar olan ihracatımız, bu yılın aynı döneminde 65 milyon dolara düştü. Kriz çok daha dallanıp budaklanmadan iki tarafta da sağduyunun galip gelmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

ERDOĞAN: YENİ BİR SAYFA AÇILACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarın St. Petersburg'da yapacağı görüşme öncesinde, Rus haber ajansı TASS'a konuştu. Tarihi ziyaretin yeni bir başlangıç olacağını vurgulayan Erdoğan, "Dostum Putin'le görüşmem sonrası, ilişkilerimizde yeni bir sayfa açılacağına inanıyorum" dedi. Erdoğan, iki ülkenin birlikte çok şey yapabileceğini söyledi.

2 MİLYAR $'LIK PROJE BEKLEMEDE
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise "Rusya, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri açısından olduğu kadar, inşaat malzemeleri talebi nedeniyle de ihracat açısından önemli ve yeni pazarlarla tümüyle ikame edilmesi oldukça güç bir pazar" dedi. Rusya'da alınan yeni iş miktarının 2013'te 4,8 milyar dolar, 2014'te 3.9 milyar dolar ve 2015'te de 5.4 milyar dolar olduğunu kaydeden Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıllık bazda bu büyüklükte bir kayıptan söz etmek mümkün. İhalesi tamamlanmış imza aşamasında olan bazı projeler kriz sürecinde önce durdurulmuş, ardından da iptal edilmiştir. Yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki projenin yeniden başlaması, sonra da yıllık yeni proje tutarının kriz öncesi seviyelere dönmesi beklenmektedir."

kalan karakter 1000

Öneri isim:Cengiz Aytmatov  Öneri isim:Cengiz Aytmatov

Ismini AIDA diye tanimlanan Gaz Borusu Projesi Rusya ile uygulamaya gecilirse,Türkiyenin AB ye ihtiyaci kalmaz! Ismine,Rus ve Türk Toplumunu birlestirecek isim konulsa ,Gaz Projesinin Iyi olurdu!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 08.08.2016 17:36
Nenni Bebek Nenni Bebek

Iyinin kötüsü (Rusya), Kötünün iyisi ABD,den ,Iyidir!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 08.08.2016 17:00
işte bu işte bu

ab kapısında bekleyeceğimize her zaman bize destek olan rusyayla yakın olmak en iyisi.çok doğru bir karar.ab zaten bizi almayacak.rusya ile yakın olmayalım diye oyalayıp duruyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 08.08.2016 11:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.