Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.11.2015 11:23
ABONE OL

uzun menzilli nin alt yapısı tamam

üretim alçak ve orta irtifa leri ve ’nun devamı olacak uzun menzilli füzenin alt yapısı tamamlandı, Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin kararını bekliyor.

Yerli uzun menzilli füzenin alt yapısı tamam
Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma sisteminde ihalenin iptal edilmesinin ardından gözler milli çalışmalarına çevrildi. Bu kararın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde verdiği talimat doğrultusunda başlatılan çalışmalara dayandığı bildirildi. Uzun menzilli füze için görev verilmesi planlanan Aselsan ve Roketsan uzun süredir Ar-ge çalışmaları yürütüyor. Aselsan ve Roketsan, 2011'de Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde alınan karar uyarınca alçak ve orta irtifa füzeleri geliştirdi. ve füzeleri halen test aşamasında bulunuyor. Testlerin tamamlanmasının ardından alçak ve orta irtifada milli füzelerimiz TSK envanterine girecek.

HİSAR'LARIN DEVAMI OLACAK
Yine milli imkanlarla üretilmesi planlanan uzun menzilli füze ise, Hisar A ve Hisar O'nun devamı olacak. Bu doğrultuda adı tam olarak konulmasa da şimdilik Hisar U olarak adlandırılıyor. Aselsan ve Roketsan'ın ürettiği, Hisar A ve Hisar O füzelerinden edinilen tecrübe ile uzun menzilli füzenin alt yapısının şimdiden hazır olduğu belirtiliyor. Aselsan yönetimi daha önce, görev verilmesi halinde milli uzun menzilli füzeyi 5-6 yıl içinde teslim edebileceklerini açıklamıştı. Ancak füze geliştirmede edinilen tecrübe sayesinde bu sürenin daha da kısalabileceği ifade ediliyor.

RADAR SİSTEMİ ŞİMDİDEN HAZIR
Uzun menzilli hava savunma sisteminde en az füze kadar önemli bir diğer unsur ise radar. Havadan gelen tehdidi algılayacak ve hassas füzelerini harekete geçirecek radar sistemine ise şimdiden hazır gözüyle bakılıyor. Aselsan'ın TÜBİTAK ile birlikte TF-2000 Hava Savunma Fırkateyni için geliştirdiği ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Güdümlü Radar), uzun menzilli hava savunma sisteminin radar ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem olarak dikkat çekiyor. Sözleşmesi 2013 yılında imzalanan ve tamamlanmak üzere olduğu belirtilen ÇAFRAD sisteminin mevcut ya da gelişmiş halinin uzun menzilli hava savunma sistemi için de üretilmesi ve uzun menzilli füzelere entegre edilmesi bekleniyor.

SSİK KARARI BEKLENİYOR
Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi'nin mevcut imkanlarla yapılabilirliği konusunda endişe bulunmazken, gözler Savunma Sanayii İcra Komitesi'ne çevrildi. 64. Hükümetin kurulmasının ardından toplanacak ilk Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde milli füze kararının alınması ve üretim için görev verilmesi bekleniyor. Ardından da çalışmalara hızla başlanacak.

HALEN SURİYE SINIRINDA HAWK VE NİKE'LER VAR
Halen Türkiye'nin uzun menzilli savunma sistemi bulunmazken, ihtiyaç halinde NATO imkânları devreye giriyor. TSK envanterinde şuanda en yüksek menzilli füzeler olarak ABD'den satın alınan Hawk ve Nike füzeleri dikkat çekiyor. Halen Suriye sınırındaki tehdide karşı bu füzeler teyakkuzda bekliyor. Envanterdeki tek milli füze ise alçak irtifadan daha düşük menzile sahip olan Kaideye Monteli Stinger (KMS) füzeleri. 2003-2004 yıllarında TSK envanterine girmeye başlayan bu füzeler halen TSK'nın ihtiyaçlarına cevap veriyor.

EN YÜKSEK MİLLİ ORANI
Milli uzun menzilli hava savunma sisteminin radar ve haberleşme sistemlerini Aselsan, füzelerini ise Roketsan üretecek. Sistemin üretiminde en yüksek oranda milli imkan kullanılacak. Sistemin bazı unsurlarında yabancı malzeme ihtiyacı da bulunuyor. Sistem, tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Komuta Kontrol sistemleri ile haberleşme amacıyla NATO'nun Link-16 iletişim sistemine de dahil edilecek.

Kaynak: Yeni Şafak

kalan karakter 1000

bu işin ismimivar havanda su dövmenin alemi yok bu işin ismimivar havanda su dövmenin alemi yok

bırakın natoyu matoyu çok acil ne yapılacaksa yapılsın tayip olmasa yanmıştık daha öncekiler maalesef yıllarca uyumuşlar ve uyuyarakta gittiler iş can pazarına döküldümü baba oğlunu oğul babayı tanımaz biranönce nükleer silah caydırıcılık için çok önemli

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 07.02.2016 03:23
Kemal Kemal

Kaybedilecek bir saniyemiz bile yok, çok hızlı hareket etmeliyiz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır0
cevapla 25.11.2015 13:29
Ahmet Ahmet

Aferim sizlere maaşallah......!

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır0
cevapla 20.11.2015 16:32
İnşallah İnşallah

Milletimiz Ortadoğu da ve dünyada Müslümanların ve İslamın yok edilmesi için ne gibi ortak amaçlar etrafında birleşenleri görüyor biliyor bu nedenle savunma için uzun menzillilerden füze roket başka araçlar olur hepsinden en etkili ve en uzun mesafeli olanlarından milyonlarca adet yapalım daima en iyisini yaparak hazırlıklı olalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet44
hayır1
cevapla 20.11.2015 15:39
selim selim

allah zihin açıklığı versin de başarın inşaallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır0
cevapla 20.11.2015 14:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.