Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.11.2015 19:27
ABONE OL

Türk şirketlerinden 'a yatırımı

Maden ve Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri (TP), ve Bayat Enerjiden oluşan konsorsiyum, Afganistan'ın kuzeyinde petrol ve doğalgaz aranması için anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Türk şirketlerinden Afganistan'a petrol yatırımı
Maden ve Bakanı Daud Saba, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde, düzenlenen basın toplantısında, konsorsiyumun 90 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.

Saba, Afganistan'ın zengin petrol ve doğalgaz potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Bu anlaşmanın ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere petrol ve doğalgaz sektörleri için bir başlangıç olmasını umuyorum" dedi.

Çalık, Bayat ve Türkiye Petrollerinin, ülkede bu alanda yapılan en önemli yatırımlardan birini gerçekleştireceğine işaret eden Saba, bu yatırımın istihdam yaratarak barış ve istikrara katkıda bulunacağını dile getirdi.

Saba, bu anlaşmanın ülkede yatırım yapmanın zor olmadığını kanıtlayacağını belirterek, arama çalışmalarının 2016'nın ilk aylarından itibaren başlayacağını kaydetti.

RESMİ ANLAŞMA HAFTAYA İMZALANACAK
TP Genel Müdürü Besim Şişman da Afganistan'da 4 yıldır faaliyette bulunduklarını belirterek, "Afganistan'ın potansiyelinin fakındayız ve ülke halkı için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" ifadelerini kullandı.

Toplantıya Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saim Dinç ile Bayat Enerji Başkanı Ehsanollah Bayat da katıldı.

Ülkenin kuzeyinde Türkmenistan sınırına yakın Amu Derya Havzası'ndaki Totimaidan blokunda petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde bulunacak konsorsiyumla resmi anlaşmanın, Kabil'de gelecek hafta imzalanacağı bildirildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.