Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.04.2015 04:17
  • Son Güncelleme: 14.04.2015 05:03

Karanlık odakların düğmesi: TÜSİAD

’in ekonomiye yönelik sözleri iş dünyasından da büyük tepki aldı. İTO Başkanı Çağlar “Karanlık odaklar ne zaman Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, işte o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur” dedi.

Karanlık odakların düğmesi: TÜSİAD
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran-Symes'in geçen hafta bir konferansta yaptığı konuşmada, "Artan enflasyonu, aynı dönemlere denk gelen, bozulan güven ortamının, itibarı zedelenmiş Türkiye hikayesinin bir sonucu olarak da görmek mümkündür" sözleri siyasilerden olduğu kadar ekonomi dünyasından da büyük tepki aldı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, TÜSİAD'ı 'karanlık odakların düğmesi' diye eleştirirken, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, TÜSİAD'ın uluorta konuşmaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, TÜSİAD Başkanı'nın açıklamasıyla ilgili olarak "Bunlar haddini bilmiyor. Bunlarda insaf yok. Sermayeleri 1'e 5 katladı şımarıklığı içinde bunları yapıyorlar. Bu tür STK'lar şunu bilmeli bu ülkenin huzuruna mutluluğunu değil birliğine beraberliğine dinamit atarsınız" demişti.

'YAPILAN TETİKÇİLİK'

TÜSİAD Başkanı'nın sözleri üzerine bir açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar "Biz sürekli güven ortamının gerekliliğini vurgularken, ekonominin aktörlerinden biri olan ve kendini 'Türkiye'nin başlıca endüstri ve hizmet kuruluşlarını temsil eder' şeklinde tanımlayan TÜSİAD'ın Sayın Yönetim Kurulu Başkanı'nın bu sözlerini, ne yazık ki 'tetikçilikten' başka şekilde açıklamak mümkün değildir" dedi. İTO Başkanı Çağlar, şunları kaydetti: "Karanlık odaklar ne zaman Türkiye üzerinde oyunlar oynamak için düğmeye basmak istese, işte o düğme her zaman TÜSİAD olmuştur. Seçim öncesi bu açıklamalar bizi şaşırtmaz. Ortaya atılan görüşler TÜSİAD Başkanı'nın değildir; çünkü bu ülkenin hiçbir ferdi böyle konuşmaz. Sayın TÜSİAD Başkanı'na düşen görev de düğme rolünü oynamak değildir. Ekonomi dünyasının aktörlerine düşen görev, karanlık senaryolarda yer almak değil, ekonomide güven ortamı oluşturmaktır. Ülkemizin ekonomisi, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkeden daha iyi göstergelere sahipken, aksini iddia etmek suyu bulandırmaktan başka amaca hizmet etmez."

TÜSİAD ULUORTA KONUŞMAMALI
-Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir: Şuanda ekonomiyi harekete geçirme ve güveni artırmaya yönelik çalışma yürütülüyor. Sanayiyi destekleyecek paketler açıklanıyor. Böyle bir ortamda dünyayı değerlendirmeden moral bozucu açıklama yapılmasını doğru bulmuyorum. Hangi ülkenin 4 tarafında yangın var. Bu anlamda TÜSİAD gibi kanaat önderi kuruluşların uluorta açıklama yapması yanlış. Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz.

Birileri bu ülkenin yeniden namerde muhtaç olmasını istiyor

TÜSİAD'ın açıklamalarını, "Türkiye'nin potansiyelini keşfetmemiz gerekir. Bu potansiyel Ankara, İstanbul'da oturarak olmuyor. Bu potansiyel ancak alanda belli olur" sözleriyle eleştiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün de Manisa'da şunları söyledi: "Ekonomiyle ilgili birileri sürekli konuşuyor. Birileri bu ülkenin yeniden namerde muhtaç olmasını istiyor. Bazıları halkın emeğinin faize gitmesini istiyor. Biz buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz."

Stargazete
60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

atilla tiryaki atilla tiryaki

Bunlar türkiyenin kanini emdiler halen daha insanllarnan dalga geciyorlar yaziklar olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 14.04.2015 23:15
Kamil Adem Kamil Adem

Bizim tarlada otlayıp başkasının kümesinde yumurtlamak diye buna derler yıllarca milleten alıp millet düşmanlarıyla paylaştılar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.04.2015 22:26
OsmanliliTayyip OsmanliliTayyip

Bu kadin ahlaksiz edebsizin ta kendisi Semiramis,in yazdigi gibi zina yapan bir insanin bu vatana ne faydasi olur zarardan baska masa olarak kullanilan geri zekalinin ta kendisi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 14.04.2015 22:15
semiramis semiramis

Stephen Symes isimli bir adamla evlenmiş. Halbuki Müslüman bir kadının bir gayrimüslimle evlenmesi haramdır. Tüm ilişkileri zina sayılır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 14.04.2015 20:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.