Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.02.2015 09:09
ABONE OL

Yurtiçi piyasalar faiz kararına odaklandı

Küresel piyasalar, yeni haftada Yunanistan ile ilgili belirsizliklere odaklanırken, yurtiçinde, yarın açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı bekleniyor.

Yurtiçi piyasalar faiz kararına odaklandı
ABD'de geçen hafta boyunda yükseliş eğilimi öne çıkan 10 yıl vadeli tahvil faizleri cuma günü yüzde 2,10 seviyesinde dengelenirken, pay piyasalarında pozitif bir görünüm etkili oldu. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,86, S&P 500 endeksi yüzde 0,60 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,64 yükseliş kaydetti. Analistler, veri takviminin zayıf olması nedeniyle pay piyasasında iç dinamiklerin etkili olacağını ve oynaklığı artan faizlerin seyrinin takip edileceğini belirtiyor.

Avrupa tarafında, Yunanistan ile ilgili haber ve açıklamalar piyasaların en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yunanistan'ın borç erteleme başvurusu, Avro Bölgesi'nden gelen karışık açıklamalar ve analistlerin Yunanistan'ın avrodan çıkışının gündeme gelebileceği açıklamaları ile dalgalanan piyasalar, yeni haftada da yine bu konu ile ilgili haber ve açıklamaları takip edecek. Avro/dolar paritesi, geçen hafta yaklaşık bir aydır içinde bulunduğu yatay bant içinde hareket ederken, bugün de güne 1,1380 seviyelerinde başladı. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,45, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,38 değer kazanırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,05 düşüş kaydetti.

Yurtiçinde, geçen hafta Yunanistan belirsizliği ve küresel faizlerdeki yükseliş eğilimi ile dalgalı bir seyir izlenirken, BIST 100 endeksi cuma günü yüzde 1,07 değer kaybetti. Cuma günü açıklanan TCMB beklenti anketinde 12 ay ve 24 ay sonrası enflasyon beklentilerinin ortalamasının önceki aya göre gerilemesinin ardından piyasada gözlerin yarın açıklanacak TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararına çevrildiğini ifade eden analistler, Yunanistan ile ilgili gelişmelerin de izleneceğini kaydediyor. Analistler, BIST 100 endeksinde 85.000 ve 84.000 seviyelerinin destek, 86.400 ve 87.000 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği beklenti anketine katılan 19 ekonomistin 14'ü PPK'dan faiz indirimi bekliyor. Yarın gerçekleştirecek PPK toplantısına ilişkin ankete katılan ekonomistlerden politika faizinde değişiklik beklediğini bildirenler arasında 7 ekonomist 25 baz puanlık, 7 ekonomist 50 baz puanlık indirim olacağını öngörüyor.

Ankete göre borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) indirim olacağını tahmin 14 ekonomistin beklentilerinin medyanı 50 baz puan oldu. Piyasa yapıcısı bankalara sağlanan fonlama faiz oranında indirim bekleyen 8 ekonomist ve marjinal fonlama faz oranında indirim bekleyen 9 ekonomistin tahminleri 50 baz puan oldu.

TCMB'nin geçen ayki PPK toplantısında marjinal fonlama oranı yüzde 11,25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10,75 ve borçlanma faiz oranı yüzde 7,50 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise 50 baz puan indirilerek yüzde 7,75 oldu.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.00 Almanya, şubat ayı IFO endeksleri

14.30 Türkiye, şubat ayı reel sektör güven endeksi

14.30 Türkiye, şubat ayı kapasite kullanımı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.