Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.02.2015 Gazete
ABONE OL

'nın kader ayı

Bank Asya'nın kader ayı
Ortaklık yapısından sonra bilançolarını da açıklamayan Bank Asya'da riskli kredilerin tasfiyesi için geri sayım başladı. 2014 bilançolarını 2 Mart'a kadar KAP'a bildirecek olan Bank Asya'nın, 31 Mart'a kadar da riskli kişilere kullandırdığı kredileri tasfiye zorunluluğu bulunuyor. Kredilerin yasaya aykırı olması durumunda en geç 6 ayda tasfiye edilmesi gerekiyor. Bank Asya'nın ağırlıklı olarak imtiyazlı ortaklarına 3 ayda yasaya aykırı kullandırılan 3 milyar liralık kredinin tamamının kapatılması gerekiyor. Kredi borcunu kapatmayan ortaklara haciz işlemleri başlatılacak, ceza davası için yargıya soruşturma başvurusunda bulunulacak. BDDK yetkilileri, batık kredilerin özellikle yerel seçimden sonra rekor artış gösterdiğini belirtti. Nitelikli ortaklar aracılığıyla kullanılan bu kredilerin paralel yapının çeşitli şirketlerine aktarıldığı tespit edildi.

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.