Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.02.2015 21:25
ABONE OL

En hızlı büyüyen havaalanları 'da

'daki Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları kendi kategorilerinde geçen yıl Avrupa'nın en hızlı büyüyen havaalanları oldu.

En hızlı büyüyen havaalanları İstanbul'da
Uluslararası Havaalanları Birliği'nin (ACI) verilerine göre 2014'te Avrupa'daki havalimanlarının yolcu sayısı ortalamada yüzde 5,4 artarken bu oran Türkiye dahil AB dışındaki Avrupa ülkelerinde yüzde 7,3'ü buldu.

ATATÜRK HAVALİMANI ZİRVEDE

Geçen yıl Avrupa'nın en büyük havaalanları arasında Atatürk, yolcu sayısını yüzde 10,6 artırarak ilk sırayı aldı. Dev havaalanlarının sıralandığı birinci grupta Moskova Sheremetyevo yüzde 7,9 artışla ikinci, Londra Gatwick yüzde 7,5 artışla üçüncü, Moskova Domodedovo yüzde 7,4 artışla dördüncü ve Barcelona yüzde 6,6 artışla beşinci sıraya yerleşti.

SABİHA GÖKÇEN DE İKİNCİ GRUPTA İLK SIRADA
İkinci gruptaki havaalanları arasında Sabiha Gökçen geçen yıl yolcu sayısını yüzde 25,4 artırarak birinci olurken ilk beşte yüzde 21,3 artışla Atina, yüzde 14,7 artışla Brüksel Zaventem, yüzde 13,3 artışla Lizbon ve yüzde 11,8 artışla Londra Stansted havalimanları yer aldı.

ACI Avrupa Genel Direktörü Olivier Jankovec, yaptığı yazılı açıklamada, 2008 yılındaki küresel mali krizden bu yana Avrupa'nın en büyük 3 havaalanı Londra Heathrow, Paris Charles de Gaulle ve Frankfurt'un sıralamadaki yerlerinin değişmezken İstanbul Atatürk'ün yolcu sayısını yüzde 50 artırarak 10'uncu sıradan 4'üncülüğe tırmandığını duyurdu.

Aynı dönemde yolcu sayısı yüzde 440 artan Sabiha Gökçen Havaalanı'nın ise Avrupa'da 81'inci sıradan 18'inciliğe kadar yükseldiği bildirildi.

Uluslararası Havayolları Birliği'ne göre Avrupa'daki havalimanları doğrudan veya dolaylı olarak 12,3 milyon istihdam sağlıyor ve ülke ekonomilerine yılda 675 milyar avro katkı yapıyor. Birlik bu rakamları Türkiye için 1 milyon 457 bin istihdam ve ekonomiye 44 milyar avro destek şeklinde hesaplıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.