Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 06.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.02.2015 11:48

Sanayi üretimi yüzde 5 artacak

AA Finans 'ne katılan ekonomistler, 2014 aralık ayında sanayi üretiminde yüzde 5,2 artış bekliyor

2015'te üreticinin yüzü gülecek
AA Finans ""ne katılan ekonomistler, geçen yıl aralık ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 9 Şubat Pazartesi günü açıklanacak sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin beklenti anketi 9 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin 2014 aralık ayı arındırılmamış sanayi üretim endeksi beklentilerinin ortalaması yüzde 5,2 oldu. Ekonomistlerin söz konusu ay için sanayi üretimi endeksi beklentileri yüzde 3,2 ve yüzde 8,8 aralığında yer aldı.

Ankete katılan ekonomistlerin 6'sı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisini, 3'ü de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisini bildirdi.

Buna göre ekonomistlerin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 3,1, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 2,1 oldu.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, 2014 kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,18 düştümüştü. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimiise bir önceki aya oranla yüzde 0,1 gerilemişti.

kalan karakter 1000

faruk faruk

Bu üreticilerin hepsi paralel hepsi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.02.2015 14:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.