Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.01.2015 14:00
  • Son Güncelleme: 12.01.2015 17:48

de piyasaları alt üst edecek gelişme

fiyatları 6 yılın dibini gördü. Brent petrolde fiyatlar Brent petrolünün varil fiyatı 49.31 dolara kadar indi.

Petrolde piyasaları alt üst edecek gelişme
arzındaki yüksek düzeylerin korunması ve küresel ekonomideki gelişmelere bağlı talep daralmasıyla petrol fiyatlarındaki düşüş sürüyor.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın, petrol fiyatları öngörüsünü önümüzdeki üç aylık dönem için 80 dolardan 42 dolara indirmesinin ardından, Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede temel aldığı Brent petrolünün varil fiyatı 50 doların altına geriledi. Bank of America Merrill Lynch'e göre de Brent petrolünün 40 dolara inme olasılığı artıyor.

ABD'nin Ohio ve Pennsylvania eyaletlerinde çıkan rafineri yangınlarının ABD'de ham petrol talebini sınırlamasının da etkisiyle Brent petrolünün varil fiyatı 49.31 dolara kadar indi. Küresel piyasalarda ABD hafif hampetrolünün varil fiyatı da 47.52 dolara kadar düştü ve iki fiyatın arasında daha önce 5 doların üzerinde olan fark da 2 dolara kadar daraldı.

Suudi Arabistan ve onunla birlikte hareket eden Basra Körfezi'ne kıyısı olan OPEC üyesi Arap ülkeleri, petrol fiyatlarının 50 doların altına inmesine karşılık, üretimde bir azaltma düşünmediklerini ilan ediyorlar.

İFLASLAR YAŞANABİLİR
Brent petrolü en son 2008 yılında 36.2 dolara kadar gerilemiş ve OPEC'in üretim azaltma kararıyla fiyatlar yeniden yükselerek istikrar kazanmıştı. EBES'in kurucuları Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Ender Demir ve Dr. Hakan Danış'ın verdiği bilgilere göre; konferansta en fazla tartışılan konu petrol fiyatlarındaki düşüş ve dünya ekonomisine olası etkileri oldu. Ekonomistlere göre; petrol fiyatlarındaki düşüş ve ECB'nin olası müdahalesi dünya ekonomisini olumlu etkiler ancak enerji sektöründe iflaslar yaşanabilir.

Buna göre, katılımcıların ağırlıklı görüşü, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün küresel ekonomiyi olumlu etkileyeceği şeklinde. Fakat bazı petrol ihraç eden ülkeleri ise zor günler bekliyor. Özellikle Venezuella ve Rusya gibi petrol ihracatı geliri kamu bütçesinin önemli bir kısmını oluşturan ve siyasi ambargolarla boğuşan ülkeler çok zorlanacak gibi görünüyor.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.