Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.11.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.11.2014 17:03
ABONE OL

DS sektöründe büyük satın alma

NBK Capital Alternative Investments Group Türkiye’de hızla gelişen dijital signage (“DS”) sektörünün pazar lideri konumundaki Sistem 9 Medya hisselerinin yüzde 51’ini devraldı.

DS sektöründe büyük satın alma
NBK Capital Alternative Investments Group Türkiye'de hızla gelişen dijital signage ("DS") sektörünün pazar lideri konumundaki Sistem 9 Medya hisselerinin yüzde 51'ini devraldı. Uzmanlar hisselerin değerini 20 milyon dolar olarak tahmin ediyor.

Söz konusu yatırım, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde faal ve büyüme trendindeki orta ölçekli şirketlerin çoğunluk hisselerini devralan öz sermaye fonu NBK Capital Equity Partners Fund II aracılığıyla gerçekleştirildi.

Kaan Akın ve üç arkadaşı tarafından 2005'te kurulan Sistem 9 Medya, uçtan-uca Dijital Signage (DS) entegrasyon çözümleri ve Dijital Ev Dışı (DOOH) reklam kanalları konularında Türkiye'nin önde gelen firması. Sistem entegrasyonu ve reklam ağları olmak üzere iki alanda çalışma yürüten Sistem 9 Medya, Digital Signage sektöründe teknolojinin geleneksel durağan reklam bantlarından interaktif dijital panellere evrilmesinden güç alan hızlı gelişimden yararlanıyor.

NBK Capital Alternatif Yatırımlar Müdürü Amjad Ahmad, inovasyon konusunda güçlü bir potansiyeli olduğunu gösteren ve gelişme sürecindeki sektörlerle birlikte büyüyen şirketlere yatırım yapmayı sürdürdüklerini belirtiyor. Amjad Ahmad, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Reklam sektörü, dijitalleşmiş platformlarla birleşmesine tanık olacağımız bir dönüm noktasında. Sistem 9 Medya'nın, güçlü sistem entegrasyonu kapasitesi ve reklam ağlarıyla, bu dönüşümde öncü konumda olacağına inanıyoruz."

Sistem 9 Medya Yönetim Kurulu Başkanı Akın ise şunları söyledi: "NBK Capital ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklığı çok önemli bir dönüm noktası olarak görüyor. Ortağımızın gerek finansal ve stratejik uzmanlığının gerekse bölgedeki geniş erişim alanının, Sistem9 Medya'yı hızla gelişen bu sektörde bölgesel bir öncü haline getireceğine güveniyoruz."

NBK Capital Equity Partners Fund II, MENA bölgesinde faaliyet gösteren ve büyümekte olan şirketlerin önemli (çoğunluk ve stratejik) hisselerini devralma amaçlı, 310 milyon ABD doları değerinde özel bir öz sermaye fonu.Fon, finansal, stratejik, işlerlikli ve kurumsal yönetim geliştirme desteği yoluyla uzun vadeli, sürdürülebilir değer üretmek amacıyla aktif bir yatırım yaklaşımında uzmanlaşmıştır.
Sistem 9 Medya'nın finans danışmanlığını Globalturk Capital, hukuk danışmanlığını ise Cukur & Yilmaz Hukuk yaptı. NBK Capital'in hukuk danışmanı, Baker &McKenzie International'in üye şirketlerinden biri olan Esin Avukatlık Ortaklığı yürüttü.