Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.07.2014 13:18
ABONE OL

Paralel şirketlerin para trafiği için özel hat

, 'nın kasası olarak görülen şirketlerde para trafiğinin izini sürmek için 'özel hat' kurdu. Bu hatla elektronik tebligat kurallarına bağlı olmadan şüpheli işlemler daha kolay izlenebilecek. Delil karartmaya yönelik tedbirler de alınıyor

Paralel şirketlerin para trafiği için özel hat
Hükümet, milli güvenliğe tehdit olarak görülen nın finansman ayağını kesmek için de harekete geçti. Kamu kurumlarında paralel yapı temizliği sürerken, kamu ve özel sektör aya- ğının, yurtdışı ve istihbarat örgütleriyle bağlantıları da çözülmeye çalışılıyor. Paralel yapının kasası olarak görülen şirketlerle izah edilemeyen para hareketleri yakın takibe alındı. Paralel yapıya destek veren şirketlerin, kaynağı ticari faaliyetle izah edilemeyen para hareketlerinin izi sürülüyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu (), şüpheli işlemlere karşı özel bir hat kurdu. Aracı kurumlar, emeklilik şirketleri ve bankalar bildirimlerini e-tebligat sistemi dışında kurulan bu hattan yapacak. MASAK, elektronik tebligat kurallarına bağlı olmadan şüpheli işlemleri daha kolay izleyebilecek.

ŞANTAJ YAPIYORLAR

Delil karartmaya yönelik de risklere karşı özel tedbirler alınıyor. İlk incelemelerde paralel yapının, şirket sahipleri ve kritik noktalardaki çalışanları dinlemeye aldığı, böylece tüm gizli bilgilere ulaştığı ortaya çıktı. Şirketlerin katılacağı ihalelerde, tapeleri şantaj olarak kullandıkları saptandı. Şantaja boyun eğmek zorunda kalan firmalar şikâyette bulunurken, ticari sırların paralel yapıya aktarılmasını sağlayanlar hakkında da soruşturma açılmaya başladı. İstihbarat birimleri ve Emniyet'in tespitleri doğrultusunda kritik kurumlardaki paralel kümelenmeler dağıtılıyor. Kamuya giriş, farklı kurumlardan gelen bilgilerin entegrasyonu, piyasada hâkim durum oluşturmaya karşı mücadele konularında adımlar atılıyor.

MASAK'A ŞİKAYET YAĞIYOR


MASAK yeni sistemle tebligata ilişkin usullere bağlı kalmadan her türlü bilgiyi elektronik ortamda isteyebilecek. Böylece, izah edilemeyen para hareketleri daha kolay izlenebilecek. MASAK'a birçok şirketi dinleyerek sırlarını ele geçiren paralel yapıya yönelik şikâyet yağıyor. Bilişimden tekstile, gıdadan turizme kadar birçok şirket de izleniyor. Paralel yapının dinleme listesi işadamlarından bakanlara gazetecilerden politikacılara kadar pek çok kişinin listede olduğunu gözler önüne sermişti. Firma sahipleri ve kritik noktadaki çalışanların, şirket içi telefonları dinlemeye alan paralel yapının firmaların tüm gizli bilgilerini ele geçirip şantaj yaptığı belirtiliyor.

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

aa aa


Dernek vakıf vb. kuruluşlarda yasal hiçbir şey bulamazsınız. Toplaparayı ekle faturayı sistemi ile çalışır. Bu da şu anki düzenlemelere göre yasal gibi gözükür. Yasal olmayan işlemlere ne yapılıyorki. Buna ne yapılsın. Türkiyede böyle bir iki oluşumu cezalandırmaktan bir şey çıkmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 31.07.2014 15:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.