Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.07.2014 23:07
ABONE OL

Bakan'dan taşeron işçiye müjde!

, yla birlikte taşeron işçilik sisteminin disipline edileceğini, taşeron işçilere toplu sözleşme, üç yıl ihale süreci, iş güvencesi, yıllık izin kullanma hakkı ve bunun gibi birçok düzenleme getireceklerini söyledi.

Bakan'dan taşeron işçiye müjde!
Bir dizi temas ve incelemeler ile Belediye Başkanlığı tarafından şehir tarihinde ilk kez düzenlenen "Gümüşhane Tek Sofrada Buluşuyor etkinliği için Gümüşhane'ye gelen , TBMM'de görüşmeleri devam eden daki taşeron düzenlemesiyle ilgili soruları cevapladı.

"TAŞERON SİSTEMİ KEYFİLİKTEN KURTARILIYOR"

Yeni düzenlemeyle birlikte taşeron sistemini disipline ettiklerini belirten Bakan Çelik, önemli bir yasa tasarısının TBMM'den geçtikten sonra yürürlüğe gireceğini belirterek, bu yasayla birlikte taşeron işçi olarak çalışacak olanlara çeşitli haklar getirilmesinin yanında asıl işçi olarak çalışacak kadrolarda da bir genişleme meydana geleceğini, böylelikle de sorunun disipline edilerek keyfilikten kurtarıldığını söyledi.

"YARDIMCI İŞLER HİZMET ALIMI OLARAK GÖRÜLECEK"

Hizmet alımı ve ucuz işçilik adı altında çalışan işçiler arasında bir adaletsizliğe vesile olunmasının çok yanlış ve emeğe yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, "Hükümet olarak bu yaygınlaşan taşeron-hizmet alımı sistemini disipline etme adına bir düzenleme getirdik. Hangi işler yardımcı ise o işler hizmet alımı olarak görülecek. Bunu Bakanlar Kurulu belirleyecek. Hangi işler teknoloji, uzmanlık gerekiyorsa o işlerde hizmet alımı olacak ama bunun dışındaki bütün işler asıl iş olacak. Yani devlet hastanesinde bir tıbbi sekretere ihtiyaç varsa, hasta bakıcıya ihtiyaç varsa artık bu taşeron eleman olarak çalıştırılabilir. O tıbbi sekreter hastanenin asıl elemanıdır, o kadro açılacak ve ne kadar ihtiyaç varsa Türkiye'de açılacak bu kadrolara bu elemanlar asıl eleman olarak istihdam edilecekler. Ama yardımcı işler, teknolojik ve uzmanlık gerektiren işlerde ise hizmet alımı devam edecek dedi.

"TAŞERON İŞÇİYE ÇEŞİTLİ HAKLAR GETİRİLİYOR"

Taşeron olarak çalışmaya devam edecek işçilere de yeni getirilecek olan birçok hak olduğunun altını çizen Bakan Çelik, şunları söyledi: "Toplu sözleşme hakkı getiriyoruz, üç yıl ihale süreci getiriyoruz, iş güvencesi getiriyoruz, yıllık izinleri kullanma hakkı ve bunun gibi birçok düzenleme getiriyoruz. Yani hizmet alımında taşeron işçi olarak çalışacak olanlara da çeşitli haklar getiriliyor, bunun yanında asıl işçi olarak çalışacak kadrolarda bir genişleme meydana geliyor. Böylece sorun disipline edilmiş oluyor, keyfilikten kurtarılmış oluyor. Bir örnek daha vereyim: Diyelim bir hastanemizde temizlik ihalesi yapılıyor. Bu yardımcı iştir. Burada alınan elaman hastanede temizlik değil de başka bir işte görevlendiriliyor. Karayollarında çalışan işçilerimiz hem asıl işçi hem de taşeron işçisi olamayacak. Ya hizmet alımı yapacaksınız ya da buradaki işçilerin tamamını işçi kadrosuna alacaksınız. Bu yasa ile ciddi haksızlıkların önüne, yanlışların önüne geçilecek bir düzenleme inşallah yürürlüğe girmiş olacak. Asfalt yapan işçilerden biri kadrolu bir taşeron olamayacak. Ya hizmet alımı yapacaksınız ya kadrolu işçi yapacaksınız. Aynı işi yapmalarına rağmen farklı ücret alan işçiler hepimizin vicdanını sızlatıyordu.

kalan karakter 1000

bayramali  çelik bayramali çelik

ben tmo afyon alkaloidleri fabrikası tahmil tahliye bölümünde çalışmaktayım burada müdürüde amiride mütahittide işçinin sırtından geçiniyor biz bunları devletimize iletmemize ragmen şuandan bile işçinin degeri yok kimsenin gözünde askeri ücret 900 tl benim aldıgım 600 tl ve neyıllık izin var nede çocuk parası hiçbir hakımız yok devletimize duyrduk ama hiçbirşey yapmadı yine aynı yine aynı bilgilrinie

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır24
cevapla 26.07.2014 14:53
Mehmet Mazlum Mehmet Mazlum

her gün bir umut bekliyoruz seçime kadar çıkar diye artık yaşa takılanları da görün.. artik yasa takilanlarin problemlerini de çözün onbinlerce insanin torba yasayi bekliyor ,gunu dolupda yasa takilanlarin umudu artik bu yasa ve ciksin artık yeter.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır32
cevapla 26.07.2014 00:16
kamuda güvenlik taşeron kamuda güvenlik taşeron

sayın başbakanıma iletin artık takvim gaztesi ne olacak kadrolu çalışacaksak nezaman taşeron olarak çalışacaksak bu maaşla olmuyor maaşımızı yükseltin yetişmiyor 3 çocuğu nasıl yapacaz bi bez omuş 60 tl gerisini siz düşünün

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır35
cevapla 25.07.2014 23:22
taşeron taşeron

farukçelik ALLAH var ALLAH bunun hesabı surulurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır46
cevapla 25.07.2014 15:17
abidik gubidik abidik gubidik

seçime az kaldı bastırın taşörenler

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır40
cevapla 25.07.2014 14:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.