Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.07.2014 14:38

Yüzbinlerce kişiyi sevindirecek gelişme

Tarba yasa ile esnaf borçlarının yapılandırılmasının 1 milyona yakın esnafı sevindirdiğini belirten TESK Başkanı Palandöken, "Esnafın, birçok problemi hallediliyor bu torba yasayla" dedi.

Yüzbinlerce kişiyi sevindirecek gelişme
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı , ile esnafın önemli sorunlarının çözüleceğini belirterek, "Esnafımız rahat bir nefes alacak. Borçlar yeniden yapılandırılacak, bu bir af değil. Esnafın borçlarının ödenebilir hale gelmesi lazımdı zaten" dedi.

Palandöken, AA muhabirine, TBMM'de görüşülmeye devam eden Torba Kanun Tasarısı kapsamında esnafın prim borçlarının yeniden yapılandırılacağını ve ödeme kolaylığına kavuşacağını söyledi.

Türkiye'de ekonominin bel kemiğini esnafların oluşturduğunu vurgulayan Palandöken, "Esnafın, birçok problemi hallediliyor bu torba yasayla... Dolayısıyla esnafımız rahat bir nefes alacak. Borçlar yeniden yapılandırılacak, bu bir af değil. Esnafın borçlarının ödenebilir hale gelmesi lazımdı zaten. Özellikle prim borçlarının ödenebilir hale gelmesi gerekiyordu" diye konuştu.

Palandöken, önümüzdeki süreçte emekli esnaftan kesilen yüzde 15'lik payın ortadan kaldırılmasını gündeme getireceklerini anlattı.

TBMM'de görüşülen Torba Kanun Tasarısı'nın esnafın borçlarının yapılandırılması açısından çok önemli olduğunu ifade eden Palandöken, şöyle devam etti:

"Bu yasadan 1 milyon civarında esnafımız faydalanacak. Bu yasayla hem esnafımız rahatlayacak hem de devletin kasasına para girecek. Esnaf, ödeyemediği için borçları hep kalıyordu. Şimdi bu hakla tahmin ediyorum ülkemiz büyük bir miktar para kazanacak. Zamanında borçlarını yatıran esnafımız da çeşitli avantajlara sahip olacak."

"PRİM YÜKÜ ÖDENEBİLİR HABE GELİYOR"
Palandöken, birçok esnafın biriken prim borçlarını ödeyemediğini dile getirdi.

Bu pirim borçlarının da yeniden yapılandırma sayesinde ödenebilir hale geldiğini kaydeden Palandöken, bu şekilde kayıtdışılığın da önüne geçileceğini aktardı.

Palandöken, esnaf kesiminin bu tasarıdan son derece memnun olduğunu vurgulayarak, "Bu torba yasada prim borçları çok önemli yer tutuyor. Birçok esnafın emeklilik sorunu da var. Esnaf, en yüksek primi yatırıyor ama en düşük emekli maaşını alıyor çeşitli sorunlardan dolayı. Bu haksızlığın da ortadan kalkması gerekiyordu. Esnaf olarak bu torba yasadan memnunuz" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

mehmet şahin mehmet şahin

hükümetten ricamız pirim günü az olan yani 2000 günü olan yaşı 47 olan kişi bankaya borclanarak emekli olsun banka maaşdan bir miktarını kessin derim sayın başbakanımıza ricamdır saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.07.2014 03:45
Hacı Ahmet Sever Hacı Ahmet Sever

Bu torba yasa tam bir fiyasko,ne yaşa takılmışlara ne de primi eksik olan çalışanlara bir hak getiriyor?Adam 9000 günün üzerinde prim ödemiş emekli olunca 5150 gün prim ödeyerek emekli olan eski bir emekliden yüzde 25 daha az maaş alacak?Buna rağmen daha 3 yıl daha bekle deniyor!Bu nasıl bir adalet bu nasıl bir düzen!Adam benim yaşım doldu yılım doldu vs sadece prim eksiğim var bir hak verin ödeyim diyor hükümetten tık yok!Ya adam ödeyemediği primi ödemek istiyor bırakın ödesin...Sayın Erdoğan kendisi emekli olurken böylemiydi?Yazık diyorum Adalet istiyoruz sadece...!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 19.07.2014 23:25
havva havva

burada müjde ne...anlamadık...hangi esnaf memnunmuş...???????

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.07.2014 22:16
recai sallı recai sallı

boş torba boş
tam bir fiyasko

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.07.2014 18:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.