Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.07.2014 13:29
ABONE OL

Bir hayal daha gerçek oluyor!

Tamamlandığında dünyanın 3. en uzun tüneli olacak olan 'nin bitimine 2 bin 300 metre kaldı. Projenin bitiş tarihi ise 2015 sonu olarak açıklandı.

Bir hayal daha gerçek oluyor!
Rize'yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak, Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren 'nin 10 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı... Rize Valisi Yazıcı: "Ovit Tüneli iki tüpten oluşmakta. İkizdere tarafından 2,5 kilometre, İspir tarafından ise 2,8 kilometre ilerleme sağlandı. Toplamda her iki tarafta 10,6 kilometre delme işlemi tamamlanmış durumda"

Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren Ovit Tüneli'nin 10 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı.

Rize'nin İkizdere ilçesi 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı planlanan tünel, 14 bin 300 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun tünellerinden biri olacak. Çift tüp şeklinde inşa edilecek tünel projesinin 800 milyon liraya mal olması planlanıyor.

Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. 2015 yılı sonunda bitirilmesi planlanan tünelle, 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek.

Rize Valisi Ersin Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ovit Tüneli Projesi'nin, Türkiye'nin önemli ve ciddi yatırımlarından biri olduğunu belirterek, "Çığ tünelleri ile yaklaşık 14,3 kilometrelik bir tünel olacak. Tünelin bazı noktalarında derinlik 850 metreye kadar ulaşacak. Her iki tarafta da çalışmalar devam ediyor" dedi.

Yılların hayali olan Ovit Tüneli'nin 2015 yılı sonuna doğru biteceğini ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

"Ovit Tüneli iki tüpten oluşmakta. İkizdere tarafından 2,5, İspir tarafından da 2,8 kilometre ilerleme sağlandı. Toplamda her iki tarafta 10,6 kilometre delme işlemi tamamlanmış durumda. Ovit Tüneli, Rizemiz için önemli bir yatırım. Ovit Tüneli ile Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile buluşmuş olacak. İyidere bölgesinde büyük bir lojistik alan oluşacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun her türlü ihtiyacı karşılanmış olacak. Rizemizde böyle büyük bir lojistik alanın oluşması, ilimizi ekonomik açıdan yukarılara taşımış olacak. Rize'nin gelecekteki konumunu farklı bir yere taşıyacak."

- "Rizemize ekonomik açıdan çağ atlatacak bir proje"

Vali Yazıcı, Rize-Erzurum arasındaki ulaşımın en sıkıntılı bölgesinin Ovit Dağı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
"Bu tünelle artık bir sıkıntımız kalmayacak. Rizemize ekonomik açıdan çağ atlatacak bir proje. Açılacak bu tünel sayesinde ithalat ve ihracatın kolaylaşmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nin de ekonomik hayatında farklı bir canlanma olacaktır. Doğu Karadeniz'de yayla turizmi, özellikle Arap ülkelerinden ciddi manada turist gelmesini sağlıyor. Yabancı turistlerimizi Doğu Anadolu Bölgesi ile de buluşturabiliriz. Doğu bölgemizin de turizm anlamında farklı özellikleri var. Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun turistlik özellikleri, bu tünelin açılmasıyla buluşmuş olacak."

kalan karakter 1000

Simge Simge

Erdogan bir bir projeler gerceklestirme gayreti icersinde birileride ülkede tüm projelerin durdurma gayreti icerisinde, kimlere hizmet ettikleri belli zaten satilmis kuklalar

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 16.07.2014 20:55
berna berna

Allah razi olsun Rabbim daima yar ve yardimcin olsun dualarimiz seninle RTE

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 16.07.2014 20:48
İnşallah İnşallah

Sıra,Samsun-Sarp ve Trabzon-Erzincan demiryolunda

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 16.07.2014 17:46
ALİ ALİ

erzurum pisti gibi olmasında.. f1 pisti boş paralar çöpe

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır10
cevapla 16.07.2014 17:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.