Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.02.2014 10:45
  • Son Güncelleme: 11.02.2014 12:22

kullanan milyonlarca kişiye müjde

Mahkeme, kullanımında ödenen dosya masraflarının ‘geri alınabileceğine’ ilişkin emsal niteliğinde karar verdi.

Kredi kullanan milyonlarca kişiye müjde
Birçok tüketicinin itiraz ederek iadesini talep ettiği dosya masraflarına ilişkin Yargıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi. Yargıtay, Tüketici Kanunu'ndaki 3 yıllık zamanaşımını değil Borçlar Kanunu'ndaki 10 yıllık genel zamanaşımı süresinin uygulanacağına karar verdi. Bu karardan önce sadece son 3 yıl içinde alınmış lerin dosya masrafları için iade talep edilebiliyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Cevat Kazma, tüketicilerin haklarını nasıl araması gerektiğini açıkladı.

PARA NASIL ALINACAK?
2 bin TL'nin altında olan tüketiciler, ikametgâh adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2 bin TL'den 3 bin TL'ye kadar olan alacaklar için ise valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapılması gerektiğini belirten Avukat Cevat Kazma, 3 bin TL'nin üzerindeki alacaklar için Tüketici Mahkemesi'nde dava açılması gerektiğini iletti. Kazma, sonraki aşamaları şu şekilde açıkladı: "Tüketici Hakem Heyeti'nin verdiği karara tarafların 15 günlük itiraz süresi var. İtiraz durumunda tüketici mahkemesine dava açılması gerekiyor. Dava, Yargıtay kararları ışığında hukuka uygun şekilde sonuçlanacaktır. Hakem heyetinin kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabilir ve mahkemeye yapılan itiraz kararın icrasına engel değildir." Kazma, son 10 yılda dosya masrafı ödemiş herkesin emsal karardan yararlanabileceğini belirtti.

Kaynak: Star Gazete

kalan karakter 1000

ömer gürleyen ömer gürleyen

sadece tüketici kiredisinin dosya masrafini veriyolarmiş öbür kiredileri vermiyolarmiş dogrumu bilgilendirirmisiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.02.2014 22:59
s.k s.k

iki yıl önce zirai kıredi borcumu ödedim ancak tapu ile almış olduğum kredi borcumu ödememe rağmer kırkağaç ziraat bankası tapu ipoteğini kaldırmak için ikiyüzatmş tl para istedi ben de borcumu ödememe rağmen tapu hipoteğini çözdüremedim.bu durumda ne yapmam gerekir

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.02.2014 14:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.