Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.05.2013 11:40
ABONE OL

Emeklilik yaşında değişiklik yolda

Hükümet kadınlara nde sona geldi. İzinler 6 aya çıkarılacak. Çocuk sayısına göre kademeli emeklilik gündeme gelecek. Doğum iznine çıkanın primini devlet karşılayacak

Emeklilik yaşında değişiklik yolda
(EKK) doğum izninin 6 aya çıkarılmasına yönelik çalışmaya son şeklini verdi. Çalışma, Maliye, Aile, Kalkınma ve Sağlık Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı çalışma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra Meclis'e gönderilecek. Taslakta çalışan kadınların doğum izinlerinin 4'ten 6 aya çıkarılması planlanıyor. Doğum yapan kadına iş güvencesi, prim desteği, esnek çalışma seçeneği ve muayene izni de gündemde. Kadınların doğum izni süresince primini devlet ödeyecek, esnek çalışma seçeneği sunulacak, işverene işe alma zorunluluğu getirilecek, çocuk yardımı artırılacak. Çocuk sayısına göre "kademeli emeklilik"de masaya yatırılıyor.

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ
Çalışmada çocuk sayısına göre, kademeli emeklilik de masaya yatırılıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı'nda da esnek çalışanların eklilik hakkına erişebilme imkânlarının geliştirilmesi öngörülüyor. Esnek çalışanların iş mevzuatında bulunan haklara erişebilme imkânları geliştirilecek. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak. Çocuk sahibi olan kadınların işgücü piyasasından kopmalarının engellenmesine dönük teşvik edici düzenlemeler yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına kreş zorunluluğu olacak.

İZNE ÇIKANIN PRİMİ DEVLETTEN
Hamile ve çocuk sahibi kadınlara iş yaşamında her türlü kolaylık gösterilecek. İş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenirken, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılmayacak. Kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Riskli yerlerde çalışanların yeri değiştirilecek. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak. İzindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak.

KISMİ ÇALIŞMA SÜRESİ
Doğum izninden dönenler için de kısmi süreli çalışma uygulanması öngörülüyor. İsteğe bağlı olarak çocuğu 3 veya 5 yaşına gelene kadar kısa süreli çalışma seçeneğinden yararlanabilecek. Bu kapsamda çalıştığı işe göre kısmi süreli ya da evden (esnek) çalışma modeli ön plana tercih edilebilecek.

TERFİSİNE ENGEL OLMAYACAK
Bir kadının anne olması iş yaşamındaki terfisine engel olmayacak. Kademeli yükselme, kıdem gibi özlük hakları korunurken, doğum borçlanmasında yeni düzenleme öngörülüyor. Buna göre, sigortalı annelerin 2 yıllık borçlanma hakkının artırılması öngörülüyor.

kalan karakter 1000

Meral Meral

9-10 aydır bi' doğum iznini 6 aya cıkaramadılar. Abi paketin gerisi zaten özel sektörde sökmez. Biz 6 aylık izne razıydık ya.. Off.. artık uzadıkça uzar.. süründükçe sürünür.. Ölme eşşeğim ölme..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.05.2013 16:24
murat duran murat duran

aslında bizlere yani YAŞA TAKILANLARA düzenli bir iş imkanı sağlasalar biz çalışırız ekmeğimizi yine kazanırız
ama nerde.bizleri özelleştirme maduru ettiler.tazminatlarımızı verip kapıya koydular.iş yok güç yok yaş olmuş 43 işe alanda yok.emeklilğe 10 yıl var ne yer ne içersin ne iş yaparsın.çocuklar okul da hangi parayla okutacan.bizi bu hale düşüren zafer çağlayana duyurulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.05.2013 16:10
ŞABAN ŞABAN

DUYUN ARKADAŞ ARTIK BİZİ HAK ETİĞİMİZ EMEKLİLİĞİ YAPIN ARTIK 5 MİLYON KİŞİ AZ BİR KİŞİ DEĞİL BUNU 2 ÇARIN 10 YAPAR ARTIK SİZ BİLİRSİNİZ BİR ŞEY DEMİYOM ALLAHA BIRKIYOM ARTIK YÜKSEK MAŞLA EMEKLİ OLANA 500LİRA VERİYOSUN HAKMI KARDEŞİM BİZİM ERKEN EMEKLİLİĞİ VERİN ARTIK CEBİNİZDEN BEŞ KURUŞMU ÇIKIYO SANKİ 8200GÜN ÖDEMİŞİM 43 YAŞINDAYIM KİMSE İŞE ALMIYO BİZ MEMUR DEĞİLİZ Kİ 65 YAŞINA KADAR GİDELİM YAPIN EMEKLİ ALIN 10 MİLYON OY VE DUALARIMIZ YETER SİZE BAY BAY

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 31.05.2013 13:37
Ekrem SARI Ekrem SARI

yaşa takılanların emeklilik hakkı nerde peki.Buda nerden çıktı şimdi.Sağ gösterip sol vurmak buna denir.Hani çalışma vardı yapıyordunuz.Asıl hakkı olan biziz ve mağduruz maaş yok sigorta yok.Yasalar cinsiyet ayrımı gözetmeksisizn yapılır.Hiç çalışmadan emekli edilecekler.Ya biz 8500 gün prim 27 yıl olmuş hala emekli olamıyoruz.Bu nasıl bir durum böyle.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 31.05.2013 10:39
Meral Meral

Kardeş hem senin gibi yaş engeline takıldığım için 2 yıldır emekli olmam gerekirken daha 5 yılım var. 7000 iş günü ile hala iş hayatım devam ediyor.. Üstelik de çalıştıkça alacağım tahmini maaşım düşmek koşulu ile..(Allah'ım nasıl bir adalet bu?) Ve üstüne üstlük 5 aylık hamileyim. Hiç olmassa buralardan bir şans güler belki dedim. ama nerdeee.. Herhalde tarihin en şanssız emekli adaylarıyız.. :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 31.05.2013 16:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.