Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.05.2013 15:03
ABONE OL

alırken dikkat

İnternetten ucuz satan dolandırıcılar klonlanmış telefon satarak büyük bir vurgun yapıyor.

Cep telefonu kullananlar dikkat!
Kaçak yollarla yurt dışından getirilen ya da çalıntı cep telefonlarının numarasını değiştirerek internetten satan dolandırıcılar birçok vatandaşı mağdur etti. Şikayetvar'ın haberine göre; Telefonu alır almaz "IMEI numarası klonlanmıştır" mesajı alan vatandaşlar neye uğradığını şaşırdı.

KULLANDIĞINIZ TELEFONUNUZ KLONLANMIŞ OLABİLİR!
Son günlerde internetten satın alanlar "Cep telefonum klonlanmış" diyerek şikayet ettiler. İnternetten ucuz telefon satın alan tüketiciler ilk şaşkınlığı "Telefonunuzun IMEI numarası klonlanmıştır" mesajı ile yaşıyor. Bu tür cihazlar 30 gün içerisinde ilgili birimler tarafından kilitleniyor. Klonlanmış telefonu kullanıma açılanların şikayetleri ise bununla sınırlı kalmıyor. Çünkü IMEI numarası klonlanmış olan cep telefonu sadece tek bir gsm hattı ile çalışıyor. İşte IMEI vurgunu mağdurlarının Şikayetvar'a gönderdikleri şikayetler şöyle:

"IMEI NUMARASI KAPALI TELEFONLAR UCUZA SATILIYORMUŞ"
"İnternetten aldığım akıllı telefonun IMEI numarası başka bir telefondan klonlanmış.1 ay içerisinden telefonun kapanması söz konusu.Ne yapacağımı bilmiyorum. İnternette piyasanın çok altında fiyat gördüğüm için almıştım. Araştırdığıma göre IMEI numarası kapalı telefonlar ucuza satılıyormuş."

IMEI NUMARASI FATURADAKİNİ TUTMUYOR
"İnternetten aldığım telefonun IMEI'si kayıt dışı çıktı! Cep telefonunu 700 TL'ye aldım Telefon geldi farkettim ki IMEI numarası faturadakini tutmuyor. E-mail attım ama cevap bile yazmadılar.Sonra telefonun kayıt dışı olduğunu kendilerinin bakamayacağını söylediler yasal mesaj geldi 5 gün sonra telefon kapatılacak diye tekrar aradım ama ilgilenen yok."

HURDA TELEFONDAN IMEI ÇIKARIYORLAR
"İnternetten akıllı cep telefonu satın aldım. Dün bir mesaj geldi ürünümün kayıtdışı olduğuna ve kapanacağına dair. Satıcı buhar olmuş! Daha sonra klonlanmış telefon satıldığını öğrendim. Hurda bir telefonun IMEI numarası kopyalanmış. "

DİKKAT TELEFONLAR KAÇAK YA DA ÇALINTI
İnternetten ucuz cep telefonu satın alanlar telefonlarına gelen "IMEI numarası klonlanmıştır. Cihaz 30 gün içerisinde kapatılacaktır. Satın aldığınız yere başvurunuz" mesajı ile ne olduğunu şaşırıp internetten satın aldıkları satıcıların peşine koşuyorlar ama nafile. Çünkü IMEI numarası kapalı cep telefonu satan satıcı buhar oluyor. Gelen şikayetler sonrası ortaya çıkan gerçeğe göre IMEI numaraları iki nedenden dolayı klonlanmaktadır. Cep telefonları, kanun gereği Türkiye operatörlerinde IMEI kayıtları olmadığı takdirde kullanılamamaktadır. Kaçak yollarla toplu olarak getirilen telefonlar için bu yöntem uygulanamamakta. ların IMEI noları, ülkemizde kayıtlı bulunan başka bir IMEI ile değiştirilerek kullanıma açılabilmektedir. Diğer bir neden ise çalıntı cep telefonları.Takibe takılmak istemeyen dolandırıcılar da telefonun IMEI sini kayıtlı bir IMEI ile değiştirmekte ve takibi atlatmaktadırlar.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.