Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.05.2013 15:35
ABONE OL

ne müjdeli haber

, ısı yalıtımı için yapılan harcamaların kira gelirlerinden düşürülmesine imkan tanıyacaklarını söyledi.

Bakandan ev sahiplerine müjde
Yeni düzenlemeye göre; l Beyanname verme alt sınırı 2 katına çıkıyor. l 3 yıldan fazla kalan yabancılar da vergi verecek. l Tek konutunu satanlar vergiden muaf olacak.

Yarım asırlık Gelir vergisi Kanunu değişiyor. Yeni Kanunla, vergiden istisna olan serbest mesleklerin sayısı azalacak. Rant gelirlerinde şirketlerin sattığı arsa, arazi ve konutlardaki yüzde yüzlük vergi muafiyeti dönemi bitti. , yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Vergi oranlarını artırmayan, nereden buldun şeklinde çapraz denetim getirmeyen yeni Tasarı için Bakan Şimşek, "Makul, kabul edilebilir bir tasarı hazırladık. Anglosakson ülkelerindeki gibi bir uygulamaya geçmiyoruz diye bu reform olmaktan çıkmaz. Türkiye'nin mevcut durumuna göre biz böyle bir düzenlemeye gitmedik" dedi.

SINIR ARTTI
Yeni düzenlemeye göre gelir vergisi vermek için beyanname sınırı 80 bin TL'den iki katına çıkarıldı. Birden fazla kaynaktan gelir elde eden ve bu gelirlerin toplamı yıllık 160 bin TL'yi geçenler artık gelir vergisi beyannamesi verecek. Hükümete, beyanname alt sınırını 320 bin TL'ye çıkarma ve 80 bin TL'ye indirme yetkisi verildi. Beyanname alt sınırının artmasından, yüz bin ücretli, on bin serbest meslek mensubu, 15 bin gayrimenkul sahibi ve diğer kazanç ve istisnalardan gelir elde eden bin kişi etkilenecek.

%100 İSTİSNA BİTTİ
Şirketin üzerindeki gayrimenkulün 2 yıl sonra sattığında yüzde 75'lik vergi muafiyet olduğunu belirten Şimşek, şirket ve kişilerin gayrimenkul satışlarındaki vergi istisnalarını yeniden düzenlediklerini vurgulayarak, "Artık yüzde yüzlük istisna dönemi bitti. Buna göre şirketler için vergi istisna oranları 2 yıldan sonra yüzde 40; 3 yıldan sonraki satışlarda yüzde 50; 4 yıldan sonra yüzde 60; 5 yıldan sonra yüzde 75 olarak değiştirildi" ifadelerini kullandı.

5 YIL BEKLİYORDU
Mevcut uygulamada satın aldığı evi 5 yıl sonra satan biri satış gelirinden vergi vermiyor. Düzenleme yasalaştığında, vatandaşlar evini satmak için 5 yıl beklemeyecek. Başka bir konut satın almak şartıyla, evini istediği zaman satan vatandaş, hiçbir zaman vergi vermeyecek. Ancak, ikinci konutunu satanlar, şirketlerle aynı vergi istisnasına tabi olacak.

HİSSE SENEDİNE VERGİ
Kurumlarda iki yıldan sonra yüzde 75, şahıslarda yüzde 100 olarak uygulanan şirket ve kişilerin iştirak hisselerindeki vergi istisnaları da değişti ve 2 yıldan sonra yüzde 40, 3 yıldan sonra yüzde 50, 4 yıldan sonra yüzde 60, 5 yıldan sonra yüzde 75 oldu. Şahısların elindeki hisse senetlerinin satışı vergiden yüzde yüz muaftı. Yeni düzenlemede, kote edilmiş hisse senetlerinin satışı 2 yıldan sonra yüzde 60'dan başlayıp 5 yılın sonunda yüzde 90 olarak yeniden düzenlendi.

KANUNUN SATIR BAŞLARI

● 1953'de yürürlüğe giren ve 76 kanunla değiştirilen 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu, 250 maddeden 95 maddeye indiriliyor
● Vergi oranlarında değişiklik yok
● Harcamalar ve servette çapraz denetim ve nereden buldun yok
● Esnafın vergisi artmıyor
● Veraset ve intikal vergisi devam edecek
● Basın yayın organlarında çalışanlar dahil, Türkiye'de üç yıldan fazla kalanlar vergi ödeyecek
● Birden fazla işyerinden geliri olanlar basit usulden vergilendirilmeyecek
● 29 yaşını aşmamış girişimcilerin gelirlerinin asgari ücrete kadar olan bölümlerinden vergi alınmayacak
● Tarımdaki büyük işletmeler de çiftçi sayılacak
● Beyanname verme süresi bir ay öne çekilecek; geçici beyanname kalkacak
● Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu yalıtımı nden düşülecek

GÖTÜRÜ USULÜ VE GEÇİCİ BEYANNAME KALKIYOR
Kira gelirlerinin vergisinde yüzde 25'lik otomatik götürü gider ya da gerçek gider üzerinden vergi ödeme söz konusuydu. Bundan sonra işyerleri, arazi, arsalar ve 52 bin liranın üzerindeki konut geliri elden edenler için yüzde 25'lik götürü gider uygulamasına son verilecek. 26 bin ile 52 bin lira arasındaki kira gelirinin vergi oranı yüzde 15'e çekiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.