Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.05.2013 12:40
ABONE OL

lar bir masraf daha çıkardı

lar tüketiciye bir masraf daha çıkardı.

Bankalar bir masraf daha çıkardı
'ın haberine göre lar şimdi de arşivlerindeki dokümanları için 50 TL'den başlayan almaya başladı. En şaşırtıcı olanı ise istenilen belge sayısı arttıkça arşiv ücreti de artmakta.

Bankacılık sektöründe evrak çeşidi fazla olduğundan evrakları belirli başlıklar altında toplayan bankalar şimdi bu evrakları paraya döktü. Müşterisi olduğunuz banka sizin evraklarınızı saklayıp muhafaza ediyor ve bu hizmeti için de sizden ücret alıyor. Bankalar ise aldıkları ücrete ilişkin "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir " açıklamasında bulundular. Size tavsiyemiz banka ile yaptığınız tüm işlemlerinizin birer kopyasını mutlaka alıp saklayın. Bankalar ile tüketicilerin arasını açan arşiv ücretine ilişkin Şikayetvar'a gelen şikayetlerden bazıları şöyle:


ARŞİVDEKİ BİR EVRAK 52,5 TL
"2005 yılında çektiğim ev kredisi (60. 000TL)komisyon -masraf makbuzunu istedim biz sizi ararız dediler. Bilgisayar çıktısı bir makbuz karşılığında 52,5 TL para aldılar. Arşiv parasının makbuzunu saklıyorum. 2005 yılında çekmiş olduğum kredimin taksitlerini bir gün bile aksatmadım geciktirmedim. Bir makbuza doğru dürüst açıklama bile yapılmadan 52,5 TL alınmasını kınıyorum yetkililerin duymasını istiyorum."


ARŞİV ÜCRETİ YARGIYA TAŞINACAK
"Bankadan kullanmış olduğum kredinin ödemelerini bitirip krediden kesilen masrafları görmek için ve ödeme planını bankadan rica ettim. Müşteri ilişkileri görevini yürüten personel kredinin kapandığını ve bu ödeme planının bana verilmesi için benden 52,5 TL arşiv ücreti alınacağını söyledi. Arşiv dediğin nedir ki? Hangi çağda yaşıyoruz. Girersin bilgisayara bir çıktı alırsın olur biter. Bir kağıt parçasına 52,5 TL isteyen zihniyeti şiddetle kınıyorum. Konuyla ilgili hakem heyetine şikayet dilekçemi hazırladım. Benim hukuki yolları seçmem için önüme koyulan bu engeli şikayet edeceğim."


BANKANIN YANITI TÜKETİCİYİ ÇILDIRTTI
"Bankanın arşiv ücreti hakkında Türk Ticaret Kanunu 'Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir' hükmünü içermektedir, diyerek verilen cevabı kabul etmiyorum. Çünkü çektiğim kredilerde tarafıma ödeme bilgisi içeren hiç bir belge verilmemiştir. Ben, bana verilmeyen belgeleri istiyorum sadece. Belgeleri tekrar talep etmiyorum. Sanırım anlaşılamadım. Yani verilen belgede toplam borcum ve ana para üzerinden düşen kısım görünüyor Bir dekont ve makbuz vermek için 50 TL isteniyor."

kalan karakter 1000

Şahinim Diyor ki, Şahinim Diyor ki,

Bankaların bu yaptıklarına karşılık sadece ve sadece hükümet birşey yaaparsa topu alak bulak olur.O da şu mevduat munzam karşılıklarını arttımalı yada anlaşmalı bankalarla küçük tasarrufçuları korumak aklına buyruk hesaplardan istemdışı blokaj yapan bankaları yaptıklarından tecrit etmek akınacak bir kaç satır kararla mümkündür..Bu konunun ağa babası 80 li yıllarda bir özel bankadır tepki gördü geri adım attı şimdi kimsenin haberi olmadan 50.tl hesaplardan blokaj yapıyorlar hükümet bilmiyor mu bal gibi, biliyorda göz yumuyor.Ancak krdeide dosya parasına el koyabildiler.Kısaca şimdi her banka hesaplardan hesap işletim parası alıyor birşey yapamıyoruz.Mevduata da yılık sabit çarpan üzerinden faiz veriyorlar ama kredi verirken vatandaştan aylık sabit çarpan üzerinden faiz alıyorlar ki bu oranın gerçeğini bulmak için12 ile çarpmanız gerekki ödediğiniz kredini faiz oranını bulasınız.Niye bankalar zarar etmez,çünkü çay kaşığı ile faz verir kepçe ile kredi faizi alır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.05.2013 15:03
Devlete büyük iş düşüyor. Devlete büyük iş düşüyor.

Devlete büyük iş düşüyor. Önlem alınmasa. Bankalar daha bir çok boş iş için para koparmaya devap edeceklerdir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.05.2013 13:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.