Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.05.2013 14:04
ABONE OL

Kredi ı düşürüldü

, , (OSB) ile Küçük Sanayi Sitelerine (KSS) uygulanan kredi ının düşürüldüğünü ifade ederek, "Normal illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarını 1 puan aşağı çekerek yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 6 olan faiz oranını 3 puan birden aşağı çekerek yüzde 3'e indiriyoruz" dedi.

Bakan Ergün'den 'faiz indirimi' müjdesi
Bakan Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, sanayileşmenin en önemli platformları olarak görülen ve Türkiye'nin bir başarı hikayesi olan OSB'leri ve KSS'leri hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, çevre sorunlarını minimize etmek ve iş güvenliğini sağlamak açısından da büyük önem taşıyan bu bölgelerle ilgili oldukça sevindirici gelişmeler yaşandığını anlattı.

Son teşvik sisteminde OSB'lere yapılan yatırımlara ayrıcalık sağlanması sonrasında, bu bölgelere olan yatırım taleplerinde çok ciddi artışlar olduğunu söyleyen Ergün, Bakanlık olarak, OSB'ler ve bu bölgelerdeki bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70'ine kadar olan kısmı için kredi kullandırdıklarını ifade etti. 2002'de çok yüksek olan ını 2004, 2007 ve 2009 yıllarında güncellediklerini anlatan Ergün, bu bölgeler için hem faiz oranlarını düşürdüklerini hem de geri ödeme sürelerini uzattıklarını belirtti.

Şimdi ise Türkiye'nin istikrarlı ekonomisinin bir sonucu olarak, bu bölgelere kullandırdıkları kredilerin faiz oranlarında yeni bir indirime daha gittiklerini söyleyen Ergün, "Böylece normal illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarını 1 puan aşağı çekerek yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 6 olan faiz oranını 3 puan birden aşağı çekerek yüzde 3'e indiriyoruz. Kalkınmada öncelikli yörelerde ise yüzde 1 faiz oranıyla kredi uygulamasına devam ediyoruz" dedi.

60 OSB'DEN 45'İNİN, 60 KSS'DEN İSE 49'UNUN BAKANLIĞA KREDİ BORCU VAR
Ergün, yeni faiz oranlarından yararlanabilecek 60 OSB'den 45'inin, 60 KSS'den ise 49'unun Bakanlığa kredi borcu bulunduğunu belirterek, yapılan düzenlemeyle bu OSB ve KSS'lerin faiz borçlarında da indirime gidileceğini söyledi. Yeni faiz oranlarıyla OSB ve KSS'lerin toplamda 4 milyon 600 bin TL faiz avantajına sahip olacağını ifade eden Ergün, "Buradaki amacımız, düşük faizli ve uzun vadeli Bakanlığımız kredi desteği ile hizmete sunulan sanayi siteleri ve OSB'ler aracılığıyla sanayicilerimize uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırabilecek ve her ölçekte sanayicinin yer alabileceği mal ve hizmet üretim alanlarının oluşmasını artırmak ve teşvik etmektir" dedi.

FAİZ ORANLARI
Bakanlığın OSB'ler ve bu bölgelerdeki bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70'ine kadar olan kısmı için kullandırdığı kredilere ilişkin 2002 yılında uygulanan ve yeni faiz oranları şu şekilde: "OSB'lerde; kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10 olan faiz oranı yüzde 1'e, normal illerde yüzde 15'den yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 20'den yüzde 3'e düşürülmüş, geri ödeme süreleri de 2 yıl daha uzatılarak normal illerde 13 yıla, gelişmiş illerde 11 yıla çıkarılmıştır.

Sanayi sitelerinde ise; kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10 olan faiz oranı yüzde 1'e, normal illerde yüzde 15'den yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 20'den yüzde 3'e düşürülmüş, geri ödemesiz süreler de 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.