Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.05.2013 13:19
ABONE OL

Kredi kartlarına düzenleme

Bankalara müşteriler lehine düzenlemeler getirildi. Buna göre, ürün veya hizmetler için müşteri talebi zorunlu olacak. Sözleşmeler 12 punto ve koyu siyah harflerle yazılırken, 180 gün hareket görmeyen kartlardan ücret alınmadan önce müşteri bilgilendirilecek.

Vatandaşa müjdeli haber
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB), bankacılık sözleşmeleriyle ilgili yayınladığı yeni tebliğ ile her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere müşterinin talebinin alınması zorunlu hale getirildi. Bankalar müşteri taleplerini alırken sundukları ürün veya hizmet hakkında müşteriyi ilgili konunun faiz ve ücretleri konusunda bilgilendirecek.

Tüketici kredisi sözleşmeleri ve sözleşmeleri Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6. maddesi uyarınca en az 12 punto ve koyu siyah harflerle yazılacak.

Faiz ve ücret değişikliklerinin müşteriye en az 30 gün önce bildirilmesi zorunluluğu getirildi. Müşteri, yeni dönem başladıktan 10 gün sonrasına kadar ürünün veya hizmetin kullanımından vazgeçebilecek.

En az 180 gün hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan ücret alınmadan önce, müşteriye 30 gün içinde ilave maliyete katlanmaksızın hesabı kapatma hakkının bulunduğu aksi takdirde bankanın ücret tahakkuk ettirebileceği ve/veya ürünü/hesabı/hizmeti kapatılabileceği hususunda bilgilendirme yapılacak.

Düzenlemeler 1 Eylül 2013'ten itibaren geçerli olmakla birlikte, müşterilere maddi yükümlülük doğuran hususlarda yapılacak değişiklikler için getirilen bildirim ve bilgilendirme yükümlülükleri bu tarihten önce yapılmış sözleşmeler için de uygulanacak.

Mevduat sahiplerinin Hakem Heyeti'ne başvuru süresi 30 günden 60 güne çıkarılarak müşterilere daha uzun süre tanındı.

HAKEM HEYETİNİN SÜRESİ 90 GÜNE ÇIKTI
Mevduat sahiplerinin başvurularında artış olması dolayısıyla, Müşteri Hakem Heyeti'nin başvuruyu sonuçlandırma süresi 30 günden 90 güne çıkarılarak, ihtilaflı hususların sonuçlandırılması konusunda Hakem Heyetine daha uzun süre verildi. Bankalara ise müşteri şikayetini üyesi olduğu birliğin heyetine iletme hakkı olduğu hususunda 60 gün içinde müşterilerini bilgilendirme yükümlülüğü getirildi.