Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.03.2013 01:49
ABONE OL

'nin notu yükseldi

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, 'nin kredi notunu BB'den BB+'ye yükseltti.

Piyasaları sevindirecek haber
S&P'den yapılan açıklamada, Türk ekonomisinin direnç kazandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

'Türk ekonomisinin görece sağlam olan mali performansını gözardı etmeden yavaşça yeniden dengelendiği görülüyor. 'nin dalgalı kur rejimi, döviz borçlanmasında temkinli limitlenme ve derinleşen yerel sermaye piyasası, ekonomiyi potansiyel sermaye hareketlerine karşı dirençli hale getiriyor. Bu sebeple, Türkiye'nin not görünümünü 'BB+ 'ya yükseltiyoruz. Görünüm durağan.'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlu Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi notunun 'BB'den 'BB+ 'ya yükseltmesine gerekçe olarak, Türkiye'nin artan ekonomik direncine ve çözüm sürecinde kaydedilen ilerlemeye dikkat çekti.

S&P'nin Türkiye'nin not artırımına ilişkin açıklamasında, 'Not artırımımız Türkiye'nin halen oldukça büyük olan dış finansman ihtiyacını, iç talepteki azalmanın da etkisiyle ihracat performansını artırarak yavaş ve sürdürülebilir şekilde azaltmasını yansıtmaktadır' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 2012 yılında Türkiye'nin cari açığının azalarak gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 6 oranına kadar çekildiği hatırlatılarak, ekonomik büyümenin S&P tarafından daha 'sürdürülebilir' olarak görülen bir seviyeye çıkarıldığına işaret edildi.

Döviz borçlanmasını sınırlayan politikaların, kredi genişlemesine dair alınan önlemlerin ve dalgalı kur rejiminin faydalarının, Türkiye'nin dışsal dengelemesini sağladığı dile getirilen açıklamada, 'Bu faktörler 2013-2014 yıllarında dış likidite görünümünün kötüleşmesi halinde Türkiye'nin adaptasyonununa yardımcı olacaktır' görüşüne yer verildi.

Not artırımına bir diğer gerekçe olarak, 'Kürt meselesinin çözülmesi için kaydedilen ilerlemeye' dikkat çekilen açıklamada, 'Bunun, daha önce gösterilen çabalardan daha uzun süreli olmasını bekliyoruz. Eğer öyle olursa, güvenlik sebepli harcamalar azalacak ve sınır ticareti artacaktır' ifadeleri kullanıldı.

"DAHA YÜKSEK NOTU HAK EDİYORUZ"
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin not artırımının cesaret verici olduğunu, ancak Türkiye'nin daha yüksek bir notu hak ettiğini bildirdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.