Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.03.2013 19:10
ABONE OL

Taksilerde yeni dönem

Genel Müdürü Mehmet Çevik, İstanbul’daki taksi, taksi-dolmuş ve minibüslerde, elektronik bilet kullanımını öngören karar doğrultusunda, bu araçlara ve ile ödeme yapılabileceğini söyledi.

Yeni dönem başlıyor! Kredi kartıyla...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 31 Ocak'ta aldığı kararın, 'taksilerde AKBİL kullanılacak' şeklinde yorumlanması takcileri endişelendirdi.

Konu ile ilgili AA muhabirine açıklama yapan Genel Müdürü Mehmet Çevik belediye meclisi kararıyla, Ticari Taksi Yönetim Merkezi'nin kurularak işletilmesinin 12 Mayıs 2011'den itibaren 10 yıllığına kendilerine devredildiğini hatırlattı.

Aldığı yetki ile çalışmalara başlayan İSPARK'ın, kent genelinde 18 bin taksinin tek çağrı merkezinden yönetilmesi ile ilgili yasal süreç ve teknik alt yapı çalışmalarını hızla sürdürdüğünü kaydeden Çevik, "Kurulacak sistem içinde taksi ücret tahsilatlarının sadece AKBİL ile yapılacağı yönünde bazı kesimler tarafından ortaya atılan asılsız iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. ve ile yapılacak ödemeler, alternatif ödeme seçeneklerinden bazılarıdır. Burada amaç, taksici ve vatandaşlara kolaylık sağlamaktır" diye konuştu.

Çevik, İSPARK'ın, taksicileri bilgilendirmeye devam edeceğini vurgulayarak, bu tarz iddiaların ciddiye almamasını istedi.

Kararın henüz taslak aşamasında olduğunu belirten Çevik, kredi kartı ve İstanbulkart ile ödemenin nasıl olacağı yönünde alt komisyonlarda çalıştığını söyledi.

134'Ü ARA TAKSİ BEKLEME
Kurulacak "Çağrı Merkezi Sistemi" ile taksilerin boş gezmelerinin önleneceğini vurgulayan Çevik, ayrıca sistemin, zaman kaybını, gereksiz yakıt tüketimini ve egzoz gazı salınımını en aza indireceğini belirtti.

Merkezi arayanlara, bulundukları yere en yakın taksinin yönlendirileceğini aktaran Çevik, "Araç takip sistemi sayesinde yolcu ve sürücü güvenliği en üst seviyeye çıkacak. Müşteri memnuniyeti ön planda tutularak gelen şikayetler anında değerlendirilecek" dedi.

Müşterilere zamanında ve rahat bir yolculuk sunmak için bütündetayların sistem içerisinde düşünüldüğünü vurgulayan Çevik, proje kapsamında kurulan 134 numaralı çağrı merkezinin hizmet verileceğini ifade etti.

Sistem ile taksicinin daha çok müşteri alacağını ve dolayısıyla daha fazla kazanç elde edeceğini dile getiren Çevik, sistemin, İstanbul trafiği için çok önemli bir proje olduğunu kaydetti.

TAKSİLER ELEKTRONİK BİLETE KARŞI
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur ise taksilerde elektronik bilet uygulamasının yanlış olduğunu savundu.

Belediyenin böyle bir karar alacağına inanmadığını belirten Uğur, "Müşterilerimizin daha rahat ödeme yapabilmesi konusunda alternatif ödeme olanaklarının sağlanabilir. Taksilerde elektronik bilet uygulamasının zorunlu tutulmasının uygulanabilir ve mantıklı değil. Ayrıca taksiler toplu taşıma aracı olmaktan çıkarıldı" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.