Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.03.2013 12:14

Artık Türkiye şahlanacak

'da terör sorunu ve çatışmaların bitmesinin ardından ekonomik kalkınma noktasında hızlı bir ilerleme yaşanacak.

'Türkiye şaha kalkacak'
, sorununun barışla bitmesi yönünde atılan adımların önemine vurgu yapıyor. Bu gelişmelerin bölgeye yatırımın yolunu açacağı belirtiliyor. İşadamları yeni sayfaya umutla bakıyor...

'ÖNEMLİ YATIRIM POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKACAK'


Tuncay Özilhan / Anadolu Grubu
Türkiye çok önemli bir aşamada. Bu sürecin muhakkak pozitif şekilde çözümlenmesi ve kanayan yaranın durdurulması için barış gerekli. Türkiye ekonomisi için de çok önemli bir süreç. Barış ortamıyla birlikte bölgede önemli bir yatırım potansiyeli ortaya çıkacaktır. Öte yandan barışla birlikte bugüne kadar teröre harcanan para, yatırımlara aktarılacaktır. Bu açıdan da büyük önem taşıyor. Herkesin bu sürece, barış şartlarına uyularak ve provokasyonlara fırsat vermeden destek vermesi gerekir.

'TÜRKİYE'NİN İKLİMİ DEĞİŞİR'

Hüseyin Doğan / Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı
Çözüm süreci ve kardeşlik ortamının sağlanmasına yönelik atılan adımlar yıllardır ülkemiz adına büyük kayıplar verdiğimiz bir sürecin bitiyor olması, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimine büyük katkı yapacak. Yeni süreç markalarımızın çevre ülkelerde ve bölgedeki etkinliğini daha da arttıracak. Bu gelişme yeni yatırım, yeni istihdam anlamına gelecek, ülkemizin hedeflerini gerçekleştirmesini daha da kolaylaştıracaktır. Türkiye'nin ekonomik iklimi değişecektir.

'KALKINMANIN ÖNÜ AÇILIYOR. BU ÖNEMLİ'

Ali Kibar / Kibar Holding
Güneydoğu sorununda yaşanan son gelişmeler sonrası gelinen süreç ve atılacak adımlar her açıdan çok önemli ve faydalı olur. Bu sorun adına, mümkünse en kısa sürede belli şartlar doğrultusunda huzura kavuşulmasında fayda var. Süreçle birlikte bölgeye yatırımlar da artacaktır. Güneydoğu bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye için kalkınmanın önü açılmış olur.

'AĞA SÖZÜ' GELDİ: YATIRIMA HAZIRIZ

Ali Ağaoğlu / Ağaoğlu Grubu
Bingöl'de hidroelektrik santralimiz var. Barışın sağlanması durumunda yeni yatırıma hazırız. Yaşanan olumsuzluklar İstanbul'u da etkiliyor. Yabancılar Doğu'daki gelişmelerden tedirgin oluyordu. Türkiye'deki tüm iller için planladığımız proje hamlemizi bu bölgede de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

BARIŞ BÖLGEYİ ŞAHA KALDIRACAK
Güneydoğu sorununda açılan yeni sayfayı değerlendiren işadamları adeta sözleşmişcesine "Barış+Huzur=Yatırım" kelimesini kuruyor.İş dünyasının dün yaşanan gelişmeler sonrası gelecekle ilgili görüş ve beklentileri şöyle...

Şahismail Bedirhanoğlu /Güneydoğu Sanayici Ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı
Bugüne kadarki teşvik politikaları amaca hizmet edemedi. Çünkü çatışma ortamı bu yatırımları engelledi. Yeni süreç kalıcı barışa dönüşürse yatırımlarda ciddi patlama olacaktır. Bölgenin tarım, tekstil, turizm ve enerji sektörlerinde çok büyük potansiyeli var. Barışla işsizlik Türkiye ortalamasına inecektir.

Eyüp Sabri Ertekin Urfa Tic. ve San. Odası Bşk.
Olaylar açısından Urfa olarak bizim bir sorunumuz yok. Ama Diyarbakır ve Mardin daha çok etkiliyordu. Ancak biz de yatırımların gelmesi açısından biraz etkileniyorduk. Yeni dönemin bu illere daha fazla faydası olacak. Bu illerde ekonomi canlanma bekleniyor. Yatırım olarak olsun, turizm açısından olsun hem bu illerde, hem de Urfa'da daha iyi bir ticari hayat başlayacaktır.

Remzi Can Diyarbakır Tic. ve San. Odası Başkanı
Başlayan süreç devam ederse bölgede ekonomik patlama yaşanacak. Bu dönem istihdam da yaratacaktır. Bölge halkı süreci gözlüyor. Burada yatırım yapmak için birçok sanayiciyle, yatırımcıyla görüşmeler yapılmıştı. Ancak yatırımcı öncelikle huzur ve güven ortamı arıyor. Bölgedeki silahlar susarsa yatırımcılar yatırım yapmak için bölgeye koşacak.

Nasır Duyan Mardin Organize San. Bölgesi Bşk.
Barışın, huzurun olduğu yerde ekonomi de canlanır. Sermaye ürkektir. Olayların olduğu bir yerde sermaye olmaz. Bugüne kadar Mardin'ne yatırım yapmak isteyen yatırımcı vardı ama cesaret edemiyorlardı. Şimdi rüzgar tersine döndü. Yatırım yapmak için bekleyen, görüştüğümüz yatırımcılar var, artık onlar yatırıma başlayabilecek. Barış döneminde hem bölge insanı, hem de ülke kazanacak.

Kaynak: Sabah ve Milliyet

kalan karakter 1000

Ya da Ya da

Ya da terör örgütü güçlenecek ve aniden saldıracak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.03.2013 00:09
Ihsan Ihsan

Hadi bakalim hayirlisi olur insallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır3
cevapla 22.03.2013 10:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.