Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.03.2013 17:57
ABONE OL

Bakan Şimşek uyardı: Son 5 gün

Maliye Bakanı , kira geliri beyanname verme süresinin bitimine 5 gün kaldığını belirtti ve uyardı: Mutlaka beyanda bulunun.

Bakan Şimşek uyardı: Son 5 gün
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Şimşek, 2012 yılında elde edilen kira gelirleri için 25 Mart Pazartesi günü mesai bitimine kadar gelir vergisi beyannamesi verileceğini hatırlattı.

Kira geliri elde edenlerin sistemden artık kaçmasının imkansız olduğunu söyleyen Şimşek, bankalar, tapu daireleri, elektrik, su, doğalgaz şirketleri, TOKİ ve inşaat şirketlerinden alınan bilgiler çerçevesinde mükellef tespitinin önceki yıllara göre artık çok daha kolay olduğunu söyledi.

''(Kimse, devlet bizi bulamaz) demesin'' diyen Şimşek, geçen yıl yapılan bütün bilgilendirme ve uyarılara rağmen kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen veya eksik beyanda bulunduğu tespit edilen yaklaşık 100 bin kişinin normalde ödemeleri gereken verginin yaklaşık 5 katı vergi, faiz ve ceza ödemek zorunda kaldığına dikkati çekti. Şimşek, ''Vatandaşımız, bu cezalara maruz kalmasınlar, beyannamelerini vaktinde versinler'' seklinde konuştu.

CEM YILMAZ'LI, YALAN DÜNYA'LI KAMPANYA

, kira gelirlerinin beyan edildiği Mart ayının son haftasına yoğun kampanya ile girildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Geçen yıl, 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' ile mükellef sayısını artırdık. Bu yıl da beyan döneminin son haftasına vatandaşları bilgilendirmek için dizilerden SMS'lere, Cem Yılmaz'lı çeşitli reklam kampanyaları ile hızlı giriş yaptık. Bu yıl ilk defa 'Risk Almaya Değmez!' teması ile gazetelere tam sayfa ilanlar vererek vatandaşlara 'verginizi zamanında ödeyin mesajını' verdik. Gazetelerde yayınlanan tanıtım ilanları ve afişlerin yanı sıra, Cem Yılmaz'ın oynadığı ve beyannamelerin internetten nasıl doldurulacağını anlattığı klip de havaalanları, metro istasyonları ve tren garlarında bulunan LED ekranlar aracılığıyla gösterime başladı.''

Gelir İdaresi'nin mükelleflere dört koldan ulaşmak için bu yıl televizyonları daha aktif kullandığını anlatan Maliye Bakanı Şimşek, popüler dizi ve yarışma programlarından faydalanıldığını ve kira gelirlerinin beyan edilmesi ile ilgili yayınlar yapıldığını söyledi.

Bu çerçevede ''Büyük Risk'' adlı popüler yarışmada 'kira'' kategorisi altında yarışmacılara kira gelirlerinin beyan edilmesi ile ilgili çeşitli sorular sorulduğunu belirten Şimşek, yine popüler dizilerden ''Yalan Dünya''da Şehmuz Dede'nin elde ettiği kira gelirini internetten kolaylıkla beyan edilebileceğine dair torunu Orçun'un dedesini bilgilendirdiği bölümde, 'Dünya yalan, kira vergisi gerçek!'' sloganı ile hatırlatmada bulunduğunu kaydetti.

SMS'LER GİTTİ
Şimşek, 18 Mart'tan itibaren kira geliri elde eden vatandaşlara son ödeme tarihi ve internetten beyanname verme konusunda SMS gönderildiğine dikkati çekerek, ''İlk kez kira ihbar hattı devreye girdi. www.gib.gov.tr adresinden beyan edilmeyen kira gelirlerinin ihbarına dönük bir de 'kira ihbar hattı' kurduk. Bu hatla kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen kişiler bakanlığa ihbar edilebiliyor'' dedi.

Mehmet Şimşek, geçen yıl hayata geçirilen ''Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'' ile kira gelirlerinin www.gib.gov.tr adresinden vergi dairesine gitmeye gerek kalmaksızın kolaylıkla beyan edilebildiğini anımsattı.

Ödemelerin iki taksit halinde yapılabileceğini belirten Maliye Bakanı Şimşek, ''İlk taksit 31 Mart'a kadar, ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenebilecek'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

ev sahıbı ev sahıbı

500 tl kıra odeyen kıracıya .ev sahıbı 250 tl sozlesme yapıyor. tabıkı vergıden kacıyor. gercek kıra beyan edersem farkı senden alırım dıyor...apartman yonetıcılerınden ve cevre kıraları malıye tarafından dıkkate alınmalı .buna gore yanlıs kıra beyan edenlere hem kıracı hem ev sahıplerıne agır ceza uygulanmalı.
bankalara kıra hesabı acılması ve malıyeye bıldırılmesı zorunlu olmalı
sozlesmelerın bır nushası malıyede olmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 20.03.2013 19:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.