Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 13.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.03.2013 16:10
ABONE OL

'Gerçek savaşın galibi '

İngiliz gazetesi, Savaşı'nın 10. yıldönümünde ilginç bir analiz yayınladı. Irak'ın yeniden yapılanma sürecinde ihale savaşından galip çıkan ülkenin olduğunu belirtti.

'Gerçek savaşın galibi Türkiye'
İngiliz gazetesi, 'ın ABD ve İngiltere tarafından işgal edilmesinin 10'uncu yılında bir analiz yayımladı. Analizde, "ABD savaşı, İran barışı, ise ihaleleri kazandı" yorumu yapıldı.

Haberde, gazetenin Türkiye'deki muhabirleri tarafından derlenen veriler aktarıldı. Bu verilerden bazıları şöyle:

Türkiye'nin Irak'a ihracatı 2003'ten bu yana her yıl ortalama yüzde 25 artış gösteriyor.

2012'de Türkiye'nin Irak'a ihracatı 10.8 milyar doları buldu. Böylece Irak, Almanya'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı oldu.

Irak'ın petrol gelirleri arttıkça, Türk mallarına talebin her yıl yaklaşık 2 milyar dolar artması bekleniyor.
Türkiye'nin Irak'a ihracatının yaklaşık yüzde 70'i Kürt bölgesine yapılıyor.

Türk inşaat şirketleri, geçen yıl 3.5 milyar dolarlık inşaat projeleri üzerinde çalışmaktaydı.

Çalık grubu, Musul ve Kerbela'daki gaz türbini tesisi ihalelerini alarak 800 milyon dolar kazandı.
Türkiye'nin en bilinen banka, perakendeci ve otel markalarının da olduğu bin civarında işletme, kuzeydeki Kürt yönetimi sınırları içinde faaliyet gösteriyor.

Financial Times, bu verilerden hareketle, şu gözlemi aktardı: "Bugün Irak'taki en etkili dış güç olarak İran görülse de, alışveriş merkezlerinden mobilya mağazalarına ve kaldırım taşlarına kadar her şeyin üzerinde Türk markaları var. 'ın sokaklarında, hiçbir ülkenin varlığı Türkiye'ninki kadar göze çarpmıyor."

Haberde, bu yükselen grafik göstergeleri, Türkiye'nin 1980'lerden beri savaşlar, yaptırımlar ve istikrarsızlık nedeniyle giremediği doğal pazarına dönüşü olarak tanımlandı.

Financial Times, Türkiye'nin sanayisi, geniş tarım alanları ve gözü pek ticaret adamlarıyla, Irak pazarında birçok ülkeye göre şanslı olduğuna dikkat çekti.

Gazeteye konuşan deneyimli Türk ticaret adamı Şerif Egeli ise şunları söyledi: "Bütün dünyada Türk malları sattım ve en kolay pazar Irak. Aynı beğenilere sahibiz; diğer ülkelerde malları yerel standartlara göre yapmalısınız ama Irak'ta sadece Arapça etiketleyip hemen satabilirsiniz. Lojistik olarak da kimse bizle rekabet edemez."

BAĞDAT'LA İLİŞKİLER ZEHİRLİ
Diğer yandan, haberde, Kürt yönetimiyle Türkiye arasındaki bağlar gelişirken, Ankara-Bağdat ilişkilerinin "zehirlenmekte olduğuna" dikkat çekiliyor.

Türkiye'yi içişlerine karışmakla suçlayan Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin, Türk şirketlerini bazı ihalelerden dışladığı hatırlatılan haberde, Türkiye'nin Kürt bölgesine enerji yatırımları yapmaya niyetlenmesinin merkezi Bağdat hükümetinin daha fazla tepkisini çekebileceği tahmini aktarıldı.

BAĞDAT İRAN'DA DAHA DA YAKLAŞACAK
ABD'nin, Bağdat yönetimi atlanarak Kürt bölgesine yapılacak yatırımların Irak'ın bölünmesine ve İran'a iyice yakınlaşmasına yol açabileceği uyarısı da anımsatıldı.

kalan karakter 1000

necdet necdet

savaşta galip taraf yok ülkemizi zor durumda bırakmak isteyen şer güçlerin oyunlarına dikkat etmeye devam etmek lazim geliyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.03.2013 22:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.