Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.03.2013 15:17

Şiddet gören kadına iş imkanı

, ''Kadın konukevlerinde kalan kadınlardan çalışabilir durumda olanlar öncelikle işe yerleştirilecek. Herhangi bir mesleği olmayan kadınlar ise meslek kurslarına yönlendirilecek'' dedi.

Şiddet gören kadına iş imkanı
, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş ve meslek danışmanlarının öğrencilerin meslek seçimleri ile İŞKUR'a kayıtlıların iş bulmalarına, mesleki uyum problemlerini gidermelerine, mesleki becerilerini geliştirmelerine, mesleklerini ve işlerini değiştirmelerine yardım ettiğini ifade etti. Çelik, iş ve meslek danışmanlarının da işverenleri bilgilendirdiğini, taleplerinin karşılanması için yardım ettiğini anlattı.

İş ve meslek danışmanlarının İŞKUR'a kayıtlı tüm iş arayanlara ve işverenlere daha etkin hizmet verebilmeleri amacıyla her bir danışmana iş arayan ve işveren portföyü oluşturulduğunu anlatan Çelik, danışmanların portföy yönetimi yoluyla hizmet sunacaklarını bildirdi. Çelik, ''Her işsizin ve işverenin bir danışmanı olmasını sağlamak istiyoruz'' dedi.

İŞE YERLEŞTİRMEDE ŞİDDET GÖREN KADINLAR ÖNCELİKLİ
Bakan Çelik, geçen yıl, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü imzalandığına hatırlatarak, bu kapsamda kadınların sosyal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ile istihdamın artırılması çalışmalar planlandığını söyledi. Bu çerçevede, kadın konukevlerinde kalan ve şiddet mağduru kadınların, İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programı'ndan yararlandırılırken öncelikli gruplar arasında değerlendirilmesinin öngörüldüğünü belirten Çelik, İŞKUR'a yönlendirilen kadınların işgücü piyasasının ihtiyaçlarının da dikkate alınarak kurum hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını da ifade etti.

DANIŞMANLAR, KONUKEVLERİNDEKİ KADINLARLA GÖRÜŞECEK
İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Antalya, Mersin, Adana, Samsun, Trabzon, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van illerinde pilot uygulaması yürütülen Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nde (ŞÖNİM) açılması yönünde karar alındığını kaydeden Çelik, şöyle konuştu:

''2013 yılını kadın istihdamı yılı ilan ettik. Bu kapsamda iş ve meslek danışmanlarımız, kadın konukevlerini ziyaret edecek ve oralardaki kadınlarla birebir görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerin ardından konukevlerinde kalan kadınlardan çalışabilir durumda olanlar öncelikle işe yerleştirilecek. Herhangi bir mesleği olmayan kadınlar ise meslek kurslarına yönlendirilecek. Biz, en önce konukevlerinde kalan kadınları işe yerleştirmek istiyoruz. Sosyal açıdan problem yaşayan kadınların kendi ayakları üzerinde durmalarını, kendi ayakları üzerinde daha onurlu bir hayat sürmelerine istiyoruz. Bununla ilgili İŞKUR, tüm çalışma il müdürlüklerine yazı gönderdi ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ile irtibata geçmelerini istedi. ŞÖNİM olmayan illerde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ile görüşülerek, iş ve meslek danışmanlarının konukevlerinde kadınlara danışmanlık hizmeti vermesi sağlanacak.''

Çelik, kadın konukevlerine yapılacak ziyaretler öncesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını, iş ve meslek danışmalarına hangi konukevini ziyaret ederek kimlerle görüşeceklerine ilişkin bilgilerin ulaştırıldığını kaydetti.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

sayın bakan sizi takdir ediyorum şu vakıfbankıda bir inceleyin saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.03.2013 20:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.