;

ne olacak?

Küresel ekonomideki toparlanma sinyalleri, büyük yatırımcıların altın varlıklarını azalttıklarını gösteren raporlar ve hedge fonların altına olan ilgisinin azalmasının yanı sıra Asya piyasalarındaki tatilin fiziki altın talebini azaltması geçen hafta nı aşağıya iten ana unsurlar oldu.

Altın fiyatları ne olacak? İşte yanıtı
Altı ayın dip seviyesine gerileyen altının güvenli liman özelliği tartışılmaya başlanırken, geçen yıl Eylül ayına 1.691,78 dolardan başlayan altının ons fiyatı geçen Cuma yaşanan sert satışlarla birlikte altı ayın en düşük seviyesi 1.598,21 dolara kadar geriledi.
Kapalıçarşı'da işlem gören külçe altının gram satış fiyatı 91,60 liraya, genelde Türk yatırımcısının tercih ettiği yastık altında biriken Cumhuriyet Altını 617 liraya kadar geriledi.

Analistler, ABD ekonomisindeki toparlanma belirtileri, Asya'daki tatilin fiziki altın talebini azaltması ve Çin'den nı destekleyecek bir veri açıklanmamasının, küresel ekonomiye yönelik endişelerle altında alınan uzun pozisyonların çözülmesine neden olduğunu belirtiyor. Büyük yatırımcıların da satışa geçmesiyle sert düşen altında ilk desteğin 1.597 dolar, sonrakinin ise 1.530 dolar seviyesinde olduğunu kaydeden analistler, düşük seviyelerde merkez bankalarından gelebilecek altın talebinin fiyatları etkileyeceğine işaret ediyor.

ABD'de ''Mali uçurum'' sorunu çözüldü, borç tavanı problemi en azından ötelendi. Analistler bu durum karşısında, doların diğer para birimleri karşısında değer kaybedeceğini, altın, kıymetli metal ve petrol fiyatlarının yükselen trende girebileceğini kaydetmişti.

Ancak altın fiyatları, dev yatırımcılar George Soros ve Louis Moore Bacon'ın sahip oldukları altın stoklarının bir kısmını erittiklerini gösteren raporların da etkisiyle çatırdamaya başlarken küresel büyümenin bu yıl ivme kazanacağı spekülasyonlarının da çok büyük etkisi var.
Analistler dünya ekonomisinin yavaş da olsa finansal krizden çıkış için göz kırpmasının, küresel pazardan pay alma yarışını da ön plana çıkardığını dile getiriyor.

Yatırım fonlarının, altın ve diğer kıymetli metaller gibi kazancı öngörülemeyen araçlardan çekilerek, Japon Yen;i gibi düşüş eğilimindeki para birimlerinden borçlanma yoluyla, finansal krizden çıkma sinyali veren, yüklü kamu borcu bulunan Avrupa tahvillerine yöneldikleri gözleniyor.

Yaklaşık 12 yıldan beri artış trendinde olan altın fiyatlarındaki dalgalı seyir yüzünden artık altının güvenli liman olup olmadığı sorgulanıyor.
Kimi analistler geçen hafta görülen ve altın yatırımcısındaki tedirginliği ayyuka çıkaran sert düşüşü Çin Borsasının bir haftadır kapalı olmasına bağlarken, altın fiyatlarındaki en önemli sıkıntılardan biri belki de, fiyatlanacak çok fazla veri ve gelişmenin olması.
Ortadoğu bölgesindeki Suriye gerginliği, Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerinin meydana getirdiği huzursuzluk, kur savaşları söylentisi, ABD'de vergi artışı ve bütçe kesintileri, Avrupa'daki daralma ve buna benzer onlarca girdi fiyatlanıyor.

YATIRIMCI ACELE KARAR VERMEMELİ
2011 Yılı Eylül ayında 1.921,15 Dolar/ons tarihi zirvesini gören altın fiyatları için 2013'ün 2. yarısında bu seviyenin yakalanacağını savunan analistler de yok değil. Kimi analistler altının bu yıl 2 bin Dolar/onsu göreceğini savunurken kimileri de enflasyonist politikaların da etkisiyle altının sınırlı da olsa yükseleceğini öngörüyor.

Ancak analistler küçük yatırımcıya tavsiyelerde bulunarak, karar verme süreçlerini belirli bir zaman aralığına yaymalarını ve trendleri kaçırmamak adına sonunu görmedikleri tünele girmemelerini öneriyor.


Etiketler:
  • 18 Şubat 2013, Pazartesi 13:09

kalan karakter 1000

Serkan Serkan

Arkadaşlar altın iyice düşecek tüyo aldım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.04.2013 23:53
ahmet ahmet

isterim 2500 olsun yoksa zarar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.04.2013 02:46
GOKTURK GOKTURK

inşallah 2000 çıkar döner yoksa çok kişi zarar eder

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 28.02.2013 10:59
osmanlı osmanlı

bence şimdilik en iyisi tl altın neolur bilinmez...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 07.03.2013 12:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.