;

ne geliyor

Yeni yasanın çıkmasından önce bir daha isteyen kulüplerin talebi büyük oranda karşılanıyor. Borçların bır kısmı silinecek kalanı taksit yapılacak.

Spor kulüplerine büyük müjde!
Kulüplerin, önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak UEFA'nın mali kriterlerine uyumunu kolaylaştırmak için hazırlanan destek projesi ortaya çıktı. Uzun süredir kulüplerin vergi borçlarının affedilmesi için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve maliye bakanının kapısını aşındıran kulüplerin istediği oluyor.

Akşam gazetesinin haberine göre; Konuyla bizzat ilgilenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Maliye Bakanlığı bu konuda iki önemli yol haritası hazırladı.

Birincisi kulüplerin Maliye Bakanlığı'na olan vergi borçlarının büyük bölümü silinecek. Bu şekilde borçlar makul ve ödenebilir seviyeye çekilecek.

AVRUPA YOLU AÇILACAK
İkinci aşamada da kalan borçların taksitler halinde ödenmesi için kulüplere kolaylık sağlanacak. Bu projeyle kulüplerin öncelikle Avrupa Kupaları'na katılım konusunda yaşadığı sıkıntılar ortadan kaldırılacak. Yeni yasal düzenlemeyle de kulüplerin böyle yüklü borçlar altına girmesi önlenecek. Burada çok önemli bir mali yük daha kulüplerin sırtından alınacak. Yeni dönemde yapılacak transferlerde vergi yükü Avrupa'daki gibi futbolculara yüklenecek. Bu şekilde kulüpler, önemli bir avantaj kazanmış olacak. Ancak bunun transfer maliyetlerini yükseltecek olması da kulüplerin yıldız oyuncu getirmesini zorlaştıracak.

UEFA MALİ KRİTERLERİ

Ülkemizde uygulanması sürekli ertelenen UEFA kriterleri, finansal yapıların disipline edilmesini hedefliyor. Kulüpler, bundan sonra gelirlerinin üzerinde harcama yaparak, bütçe açığı veremeyecekleri gibi; kulüp sahipleri ve yöneticileri de ellerini ceplerine atamayacak. Yöneticiler yeni dönemde kulüplere verecekleri parayı bilançolarda 'borç' hanesine yazamayacaklar.

Böylece kulüpler arasında dengesiz ve haksız rekabete izin verilmeyecek. Kulüpler, transferde gelirlerinden fazla harcama yapamayacak. Bütçelerini aşan ve borçlanmada aşırıya kaçanlar, UEFA'nın organizasyonlarına katılamayacak. Düzenlemelere uymayan kulüplere başta transfer yasağı olmak üzere önemli cezalar verilecek.
  • 03 Ocak 2013, Perşembe 10:12

kalan karakter 1000

Sedat Bozkurt Sedat Bozkurt

Esnaflarda vergi affı istiyor,devlet bizede ödeme kolaylığı sağlasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.02.2013 10:16
erdınc durmazer erdınc durmazer

borcların sılınmesı ışlemlerı kışılerın ınsıyatıflerı dahılınde olmamalı..eger spor klupleri malıye ye borclandı ıse bunları odemek zorunda olmalıdırlar. yada en fazla malıye onlara odeme kolaylıgı saglamalı. tamamen affetmelerı uygun bır uygulama olmayacaktır. sonra butce acık verdı dıyerek acısı tum vatandaştan cıkmasın. yazık bu mıllete. zaten karın tokluguna aclık sınırında bı hayat suruyor vatandaşımızn cogu.....hukumet ekonomık konularda gostermış oldugu tutarlılıgı vede tıtızlıgı spor kuluplerıne de gostermesını ve alacaklarınının tamamını alması vatandaşın hukumete karsı guvenını arttıracaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 03.01.2013 15:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.