;

Bakan'dan le çalışanlara müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , liden elde edilecek vergi gelirinin maaşlara yansıyacağını söyledi.

Bakandan asgari ücretle çalışanlara müjde
5 milyon asgari işçiyi ilgilendiren bu haber ek zamla birlikte işçinin maaşına yıllık 2 bin 400 lira fazla yansıyacak. "750 lira ile geçinmenin ne demek olduğunu iyi bilirim" diyen Çelik, le çalışanlara müjde verdi.

"750 LİRA İLE GEÇİNMENİN NE DEMEK OLDUĞUNU İYİ BİLİRİM"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , asgari ücretten verginin kalkması ile ortaya çıkacak 200 liralık farkın işçide kalacağını söyledi. Böylece asgari ücretliden elde edilen 6.6 milyarlık vergi çalışanların cebine gidecek. AK Parti, CHP, MHP ve BDP, dar gelirlinin mağduriyetini gidermek için Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine "Asgari ücret ten vergi alınamaz" şartını getirdi. Böylece uzun yıllardır tartışma konusu olan asgari ücretten 200 liralık verginin kalkması konusunda, ilk kez somut bir adım atıldı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun bu çalışmasına hükümet de destek verdi. İşçinin yanında olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, bir işçinin 750 lira ile geçinmesinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ifade etti.

MALİYETİ 3-3.5 MİLYAR CİVARINDA
Çelik, "Yükümüz ağır, 200 lira bize verilmeli" diyen iş dünyasını ise üzecek bir haber verdi. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına olumlu baktığını belirten Çelik, şunları kaydetti: "Bütün partiler sıcak bakmış, biz de sıcak bakarız. Vergi kime kalacak? İşveren zaten veriyor. Vergi alınmayınca işçiye kalacak. Asgari ücretin vergi dışı kalması demek, işçiye bir verginin yansımaması demek. Şimdi 'vergi devlete giderken işçiye gidebilir mi?' diye çalışma yapmışlar. Mali politikalar açısından başka bakanlıkları da ilgilendiren bir durum var. Maliyeti 3-3.5 milyar lira civarında. Bundan vazgeçilmesi için başka kaynak bulunması gerekiyor."

İŞTE O HÜKÜM
Anayasa'nın "İş güvenliği ve adil ücret hakkı" bölümünde" yapılan düzenleme ile "Asgari ücretten vergi alınmaz" hükmü yeni anayasa metnine girdi. İşte, mutabakata varılan fıkra şöyle: "Herkes çalışma, dinlenme, insan onur ve haysiyetine uygun yaşam sürdürmesini sağlayacak düzeyde bir adil ücret hakkına sahiptir. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ekonomik durumu gözönünde bulundurulur. Asgari ücretten vergi alınamaz."

KESİNTİ MİKTARI 200 TL
Mevcut tabloda 5 milyon asgari ücretliden yaklaşık 6.6 milyar liranın üzerinde gelir elde edilirken, anayasal düzenlemenin ardından yasal düzenlemelerle vergi konusunun çerçevesi çizilecek. Mevcut uygulamada brüt asgari ücret 940.50, neti 739.79 lira. Asgari ücrette 200.71 liralık kesinti yapılıyor. Kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. Ancak asgari geçim indirimi, işçi hissesi gibi kalemlerle bu tutar 200 lirayı buluyor. İşçilerden vergi kesilmesinin bütçe açısından önemli bir gelir kalemi olduğuna işaret eden yetkililer, kayıt dışılığın önüne geçilmesiyle, yeni düzenlemenin getireceği gelir kaybının engellenebileceğine dikkat çekiyor.

  • 24 Aralık 2012, Pazartesi 19:02

kalan karakter 1000

mehmet yıldız mehmet yıldız

gerçekten bence çok güzel olur. zaten asgari ücretle gecinmek gerçekren çok zor kira ev geçindirme vs. zaten madi durumu iyi olmayan kişiler bu üçrete çalışyorlar... bence kesinlikle en az 1500 tl olmalı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.12.2013 18:29
levent kozan levent kozan

kimse bilmez nasıl geçim para nasıl kazanılır yaşayan ve çeken bilir askeri ücretlinin yerinde olsalar ne yaparlar bilemem allah bize sabır iş gücü ve sağlık versin kolay değil 3 coçuğa bakmak onların masraflarını karşılamak coçuklarımızı en iyi şekilde nasıl okudur nasıl iş sahibi ve vatana millete yararlı olur onu düşünürüm.eyer biraz vicdan allah korkusu varsa asgeri üçretlileri düşünürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.11.2013 12:28
sefa sefa

şimdiki cıkan habere göre yılbaşından buyana kesilen vergiler işcinin maaşına toplu para olarak yansıyacakmıııış gü ya bu ay bilmem dogrumu bilen varsa aydınlatsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.06.2013 10:48
deniz deniz

haydi hayırlısı inşalla olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.05.2013 21:24
esmer esmer

bende asgari ücretle çalışanımçalıştıgım işyerinin çalışma saati 07 30ama bitiş saati belli degilbuna da bir denetlemeler olsada hala 750 alıyom ve banka borçum varonada kesiliyorhep gariban işçiler e oluyor 950 veselerde dahil yine az kira 200 lira tüp 65lira un 60 elektrik60 su 50 market 250 telefonun25 lira faturası birde okul masraflarıbir işçi içinzor allah kolaylık versin devlet bunları görsün

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.05.2013 11:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.