Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.05.2012 20:28
ABONE OL

Bedelli askerlikte yaş müjdesi

Meclis, yaşını daha önce küçültenlere bedelli askerlik yolu açtı.

Bedelli askerlikte yaş müjdesi
Meclis, 'nun "Yaşlarını Değiştirenler" başlıklı 81.maddesinde değişikliğe gitti.
Yeni düzenlemeyle 'Bedelli' kapsamına mahkeme kararıyla yaşını daha önce küçültmüş olanlar da alındı.

Ancak tanık ifadesi ile yaşını büyütenler veya DNA tarama testi ile yaşının büyük olduğunu kanıtlayanlar, bu kapsamın dışında bırakıldı.

KAPSAMA KİMLER ALINDI?
Bu haktan yararlanmak isteyenler, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığını, hastane doğum kayıtlarına göre de belgelendirmek zorundalar.

SON TARİH 15 HAZİRAN
Yeni düzenlemeyle, 15 Haziran'a kadar yaşını 30'un üzerine büyütenler, örneğin; 1983 yılında doğan bir yükümlü, bugünden itibaren mahkemeye başvurur ve hastane kayıtlarının esas alınmasıyla doğum tarihini 1982 olarak değiştirebilirse bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

Mevcut uygulamada askerlik çağına girildikten sonra yapılan "yaş değişiklikleri" dikkate alınmıyordu. Bu yüzden yaşlarını büyüterek, bedelliden yararlanmak isteyenlerin başvuruları da geri dönüyordu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.