Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.05.2012 12:59

Dikkat! Bankalar şimdi de...

Bankalar şimdi de hediye puanlara kancayı taktı. Vatandaşın 600 milyon lirası yok olup gidecek...

Dikkat! Bankalar şimdi de...
Bankalar hediye puanları yarıya çekti. Binde 6 olan hediye puanlar anlaşmalı işyerlerinde binde 3'e, anlaşma dışı işyerlerinde onbinde 1'e kadar düştü. Vatandaşın 600 milyon lirası yok olup gidecek.

Kârı gerileyen bankalar, kredi kartı ücreti, EFT ücreti, havale ve diğer komisyonları artırarak bu durumu düzeltmeye çalıştı. Ancak bu da yetmedi. Şimdi bankalar vatandaşlara harcamaları karşılığında verdikleri hediye puanlara el attı. Öyle ki bugünlerde kredi kartı ekstrelerine bakanlar hediye puan bölümünü çoğunlukla boş görüyor. Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlara harcamaları karşılığında yaklaşık binde 6 hediye puan veren bankalar bu miktarı anlaşmalı oldukları işyerlerinde binde 3'e düşürdü. Anlaşmalı olmayan işyerlerinde ise durum daha vahim. Çünkü hediye puanlar harcama yapılan tutarın on binde 1'ine kadar indi. Böylece vatandaşların aldıkları hediye puanlar en az yarıya düştü.

1.2 MİLYAR ALIYORLARDI

Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre; bankaların kredi kartı sadakat programları ile dağıttıkları hediye puanları yıllık 1.2 milyar liraya kadar çıkıyordu. Yıllık 30 milyar liralık harcama (taksit hariç) gerçekleştirilen kredi kartı pazarında yüzde 25'lik pazar hediye puan dağıtmayan kartları içeriyor. Geri kalan yaklaşık 22.5 milyar liralık harcama dikkate alındığında ise vatandaşın kazandığı hediye puan harcadığı paranın yüzde 6'sına denk geliyordu. Şimdi ise en iyi ihtimalle hediye puan tutarı 600 milyon liraya yani harcamaların binde 3'üne ancak ulaşacak.

KAMPANYALARA AĞIRLIK VERDİK

Bankacılar ise üye işyerlerinin istekleri doğrultusunda hediye puan uygulamasını azaltıp kampanyalara ağırlık verdiklerini belirtiyor. Üye işyerlerinin kampanya uygulamaları ile ek müşteri kazanmayı amaçladıklarını belirten Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, "Standart hediye puanlar azalırken kampanyalarda dağıttığımız puanlar artıyor. Puan uygulaması faizlerin ve kâr marjının yüksek olduğu dönemden kalma. Müşteriler bu uygulamaya alıştılar ve biz de çok yüksek olan hediye puan uygulaması yüzünden farklı kampanyalar geliştiremiyorduk. Oysa birlikte çalıştığımız işyerleri çeşitli kampanyalar düzenlemek istiyorlar" diye konuştu.

KARTTA BATIK AZALIYOR

Sektörün kârı 2011'de yüzde 10.3 düşüşle 19.8 milyar liraya geriledi. Kredi kartı ise bankalar için her zaman kârlı oldu. BDDK rakamlarına göre 2009'un ekim ayında 4.3 milyar lira olan kredi kartında batık miktarı da mart 2012 sonu itibarıyla 3.6 milyar liraya geriledi. Oysa aynı dönemde kart kullanımı 35 milyar liradan 58 milyar liraya yükseldi.

MUTLAKA POS'LARA BAKIN

Bankacılar "Yapamazlar ceza uyguluyoruz" dese de bazı işyerleri üye olduğu bankaya pay ödememek için mevcut olduğu halde sizin verdiğiniz kartın POS makinesini değil farklı bir bankanın POS'unu kullanıyor. Böylece vatandaşın hakkı olan hediye puanlar da yok olup gidiyor.

kalan karakter 1000

ayla ayla

kimse kart kullanmasın hepimiz kartları iptal ettirelim bakalım napçaklar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.05.2012 21:40
memo memo

Gözünüzü toprak doyursun

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.05.2012 21:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.