Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.09.2011 21:05
ABONE OL

175 bin işçiye emsal olacak karar

Ankara 6. İş Mahkemesi, kamuda istihdam edilen 175 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Mahkeme verdiği karar ile taşeron işçilerin kadroya geçmesi için emsal oluşturdu.

175 bin taşeron işçiye emsal olacak karar
Mahkeme, 'nde (TPE) işçi olarak çalıştırılırken, sözleşmeleri yenilenmeyerek kapı önüne konulan 54 işçi adına açılan davada 8 işçinin durumunu karara bağladı.

Mahkeme, taşeron uygulamasının hukuka aykırı olduğunu, bu nedenle işçilerin taşeron şirketin değil asıl işveren TPE'nin işçileri olduğunu ve haksız bir şekilde işten çıkarıldıklarını tespit ederek, 8 işçinin işe iade edilmesi yönünde karar verdi.

Edinilen bilgiye göre, Ankara 6. İş Mahkemesi önemli bir karara imza atarak, kamuda çalışan işçilerin, taşeron şirketlerin değil esas işveren olan çalıştıkları kurumların işçileri olduğunu ve bu şekilde taşeron işçilerin kamu kurumlarında kadroya geçmesinin önünü açacak bir kararı hükme bağladı.

KURUM, TAŞERONU ÇIKARIP YERİNE SÖZLEŞMELİ ALMIŞTI

Türk Patent Enstitüsü'nde yıllardır taşeron şirketler bünyesinde çalıştırılan 110 işçi, Türk Patent Enstitüsü'nün taşeron ihalesini yenilemeyeceğini açıklaması üzerine, 8 Mart 2011 tarihinde taşeron şirket tarafından işten çıkarılmıştı. Enstitü ise işten çıkarılan işçiler yerine 115 sözleşmeli personel almıştı.

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikasının üyesi olan işçiler, işten çıkarma kararının gündeme gelmesi üzerine çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirmiş, işten çıkarmaların hukuka aykırı olduğunu duyurmuştu. Ancak çoğunluğu kadın 110 işçi, tam da Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde 8 Mart 2011 tarihinde işten çıkarılmıştı.

Bunun üzerine Sosyal-İş Sendikası, işten çıkarılan üyeleri için işe iade davası açtı. Sendika, başından bu yana Türk Patent Enstitüsü'ndeki taşeron uygulamasının hukuka aykırı ve hileli olduğunu, bu nedenle de İş Yasası'nın 2. maddesi uyarınca, işçilerin aslında taşeron şirketin değil asıl işveren olan Türk Patent Enstitüsü'nün işçisi olduğunu iddia ediyordu. Bu nedenle sendika üyeleri adına sendika avukatı F. Serdar Erman tarafından 54 üye adına açılan "işe iade davaları"nda hukuka aykırı taşeron uygulaması olduğu öne sürüldü ve işe iadenin asıl, tek ve gerçek işveren olan Türk Patent Enstitüsü'ne yapılması talep edildi.

46 İŞÇİNİN DAVASI SÜRÜYOR


Sendika tarafından açılan 54 işe iade davasının 8'i Ankara 6. İş Mahkemesi'nde, 46'sı ise Ankara 19. İş Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Ankara 6. İş Mahkemesi, 15 Eylül 2011 tarihinde 8 davayı sonuçlandırdı. Ankara 6. İş Mahkemesi, taşeron uygulamasının hukuka aykırı olduğunu, bu nedenle işçilerin taşeron şirketin değil Türk Patent Enstitüsü'nün işçileri olduğunu ve haksız bir şekilde işten çıkarıldıklarını tespit ederek, 8 üyenin Türk Patent Enstitüsü'ne işe iade edilmesi yönünde karar verdi.

KARAR EMSAL TEŞKİL EDİYOR

Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Ankara 6. İş Mahkemesi'nin kararının kamuda taşeron şirketlerde çalışan yüz binlerce işçi açısından önemli bir emsal teşkil ettiğini, çünkü birçok kamu kurumunda benzer hukuka aykırı taşeron uygulamalarının bulunduğunu söyledi. Ebetürk, bu kararın taşeron şirketlerdeki sendikal örgütlenmeler için fiili ve hukuki açıdan önemli bir örnek oluşturacağını düşündüklerini ifade ederek, "Bu açıdan Mahkeme'nin bu kararını gerek Türk Patent Enstitüsü'nde çalışan üyelerimiz adına gerek tüm taşeron işçiler adına mutlulukla karşılıyoruz" dedi.

Türk Patent Enstitüsü'nün kararı 'a temyiz etmemesi halinde kararın kesinleşeceğini ve işçilerin işbaşı yapmak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuracaklarını söyleyen Ebetürk, "Kararın Yargıtay'a götürülmesi durumunda ise temyiz sürecinin sonucu beklenecek. Kararı temyiz edip etmemek elbette Türk Patent Enstitüsü'nün takdirindedir. Ancak sendika olarak, Türk Patent Enstitüsü'nün kararı temyiz etmemesini diliyoruz. Bununla birlikte temyiz süreci olsun ya da olmasın işe iade kararı kesinleştikten sonra üyelerimizin muhakkak işbaşı yaptırılmasını istiyoruz. Bu konuda son derece kararlıyız. Üyelerimiz de bir an önce işbaşı yapmak, yıllarını verdikleri ve severek çalıştıkları Türk Patent Enstitüsü'ne en kısa zamanda geri dönerek, görevlerinin başına geçmek istiyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

mağdur taşeron mağdur taşeron

sayın takvim yöneticileri 1999 yılından bu yana hergün sizi okuyorum.bu güne kadar doğru haber veren tek gazete olarak beğeniyorum. memura işçiye ilk müjdeli haber sizden gelir. tam taşeronada el attınız derken artık görüyorum ki son günlerde hiç değinmiyorsunuz. sayenizde umutlanmıştık. şimdi bu umutlar tükenmek üzere lütfen sizden ricam bu konunun üstüne gitmeniz.bir çok mağduru mutlu edip dualar almanızdır.teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 22.05.2012 20:52
adaletsiz adalet adaletsiz adalet

kamuda kadrolu - 4B - 4C ve taşeron birebir aynı işi yapmasına rağmen farklı maaş alıyor ve farklı özlük haklara sahip,arkadaşlar bu nasıl adalet.Bu uygulama ikiz çocuklardan birine biftek yedirip, öbürüne kuru ekmek yedirmek gibi bir şey.Çağdaş muasır medeniyet şayet bu ise kusura bakmayın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır7
cevapla 22.04.2012 10:07
hasan hasan

insallah ya...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 03.10.2011 11:45
İşçi İşçi

Sayın yetkililer bilmiyorum, siz hiç üzerinde turuncu, işçi formasıyla bir ocak sabahı işyeri bahçesinde işsiz kaldığını öğrenince elindeki süpürge ve çöp arabasına sarılarak hıçkıra hıçkara ağlayan bir Taşeron Temizlik personeli gördünüzmü?veya kocasından ayrılmış 3 çocuk okutan kira veren Taşeron Temizlikçi bir bayan gördünüzmü?işinden çıkarıldığı Çalıştığı Kurumun Müdürü tarafından kensine söylenildiğinde elindeki işi bitirmeden bırakmayan Taşeron bahçıvan gördünüzmü Vallahi Sayın Yetkililer biz çok gördük ama bu sorunlar çözülmesse bu gariplerin ahı hepimizi yakar öbür tarafın cezası ağırdır hesap veremeyiz bizler Gariban Taşeron işçilerin üzerinde inşa edilen bir gelecek istemiyoruz herkese hakkı verilsin ve bu ücretli kölelik bitsin istiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır10
cevapla 01.10.2011 11:51
vatandaş vatandaş

Arkadaş öncelikle bu karar hayırlı olsun.Ama mahkeme kararları tek başına yeterli olmuyor çünki yasama ve yürütmenin yargı kararlarını uygulamaları önemli.Gelinen nokta Taşeron işçi kardeşlerimiz açısından yeterli olmasada sevindirici demekki bu mızrak artık çuvala sığmıyor.Çalışma Bakanımız Faruk Çelik Üçlü Danışma kurulunda Taşeron işçilerin sorunlarının görüşüleceğini ve bu konuda birçok yargı kararları bulunduğunu söylemişiti ama hala bir açıklama yapılmadı Sayın Bakanın elini biraz çabuk tutması gerekiyor malum Kamuda ihale süreci başlamak üzere yani Taşeron işçiler ihaleyle çalıştırıldıkları için hemen hemen tümü yılbaşında işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bu konuya sağ veya sol görüşlü hiç farketmez bütün yazılı ve görsel medyanın ve tüm sivil toplum örgütlerinin ivedilikle eğilmesi lazım,yani emek emek diyen sosyal demokratlarında,seccadelerini kıblegaha çeviren muhafazakarlarında bu sorunla ilgilenmeleri lazım çünki mesele ekmek ,selam ve dua ile....!

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır10
cevapla 01.10.2011 11:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.