Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.09.2011 10:47
ABONE OL

Çalışma tamamlandı çeyreğin yarısı yolda

ın rekor fiyatlara ulaşmasının ardından takı takmakta zorlanan vatandaşa müjdeli bir haber geldi.

Çalışma tamamlandı çeyreğin yarısı yolda
Zaman'a göre, nda 100 lira olan ve 5 Eylül'de 188 TL'ye kadar çıkan çeyrek ın yarısı üretilecek. Darphane'nin kuyumcuların talebi üzerine başlattığı çalışma tamamlanarak Hazine Müsteşarlığı'na gönderildi.

den sorumlu Başbakan Yardımcısı 'ın son şeklini vererek onaylamasının ardından cumhuriyet çeyrek ziynet altının yarısının (on iki buçukluk) basılması için yasal çalışma başlatılacak.

Yasal sürecin tamamlanmasının ardından vatandaşın düğünlerde çeyrek altın yerine 50 liralık kâğıt banknot takma alışkanlığının sona ermesi bekleniyor. Kanuni değişikliğin Meclis tarafından yapılmasının ardından Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan beş milli altına bir yenisi daha eklenecek.

Böylece kuyumcularda 160 liraya satılan çeyrek altının yarısını 80 liraya almak mümkün olacak. Kapalıçarşı başta olmak üzere kuyumculara gelen müşterilerin bu konuda talepleri olduğunu belirten İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, sürecin tamamlanmasının hem esnafa hem de vatandaşa olumlu yansıyacağını söyledi. Yıldırımtürk, çeyrek altının yarısının hem piyasaları hem de Darphane'yi hareketlendireceğini ifade etti.

kalan karakter 1000

Serkan Serkan

Kardeşim böyle giderse çeyreğinde yarısı yarısınında da yarısını yaparlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.09.2011 23:42
fenerli fenerli

yarım çeyrek yani.gülerler yaw düğünde bunu takınca

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 28.09.2011 12:44
ahmet ahmet

adam benim düğünüme çeğrek takmış şimdi ben ona çeğrek takmak zorundayım çeğreğin yarısını takamam bunun neresi müjde anlayamadım

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır4
cevapla 28.09.2011 11:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.