Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.09.2011 17:43
ABONE OL

İflas için geri sayım

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos: Bizim için en iyi seçenek kontrollü iflas.

İflas için geri sayım
Yunan basınında çıkan haberlere göre Maliye Bakanı Venizelos, Parlamentoda parti çalışma grubunda yaptığı konuşmada, mali krizle mücadelede hükümetin "A" planı için çaba gösterdiğini ancak, Almanya'dan, önlemlerin başarılı olmaması durumunda kontrollü iflas olan "B" planının uygulanması konusunda dayanılmaz baskı gördüğünü belirtti.

Avrupalıların 'a güvenmediğini ve bu durumda açıklanan önlemleri uygulamaktan başka çare bulunmadığını ifade eden Venizelos, bugün gelinen aşamada Yunanistanla ilgili üç senaryo bulunduğunu ve bunlardan en iyisinin, ülke avroda kalarak, borçların yüzde 50 oranında kesilmesi suretiyle kontrollü bir şekilde yeniden yapılanmaya gidilmesi olduğunu söyledi.

Bu senaryonun uluslararası faktörler tarafından en çok dile getirilen senaryo olduğunu belirten Venizelos, bu şekilde bankaların ve fonların sürdürülebilirliği ile Yunanistan Merkez Bankası'nın finanse edilmesi teminat altına alınarak, bankalardaki yatırımların güvence altına alınacağını savundu.

Venizelos, ancak böyle bir şeyi Yunanistan'ın talep etmesinin tehlikeli olabileceğini belirterek, milletvekillerinden bu konuda dikkatli davranmalarını istedi.

Yunanistan'ın ekonomik sorunuyla ilgili diğer senaryolardan birinin de, borçların yüzde 20 oranında azaltılarak yeniden yapılandırılmasını öngören 21 temmuz kararlarının onaylanarak uygulanması olduğunu belirten Venizelos, üçüncüsünün ve "en kötüsünün" ise, Troyka ile olan anlaşmanın bozulması ve ülkenin kontrolsüz bir iflasa sürüklenmesi olduğunu kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.