Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.09.2011 Gazete
ABONE OL

Al götür kullan getir

'Arabam yok', 'Taksi bulamıyorum' diye üzülmeyin. Saatini 9.99 TL'ye kiralayacağınız arabalarla işinizi halledip, aracı aynı yere bırakabilirsiniz

Al götür kullan getir
Avrupa'da belediyelerin sunduğu şehir bisikleti hizmetinin bir benzeri İstanbul'da le verilmeye başlandı. Şehrin belli noktalarına abonelerin alıp kullanması için araçlar yerleştiriliyor. Saati 9.99 TL'den başlayan fiyatlarla kiralanan araçları kullanan aboneler, işleri bittikten sonra aracı aynı yere bırakıyor.
Ancak isteyen, ek bir ücret ödeyerek aracı farklı bir yerde de bırakabiliyor.

Aracın yakıtı ücrete dahil oluyor, ancak kilometre başına 50 kuruş ücret alınıyor. Yakıt anlaşmalı istasyonlardan temin ediliyor. Sistemi Türkiye'ye getiren Mobilizm Turizm'in Pazarlama Direktörü Orkun Biliş, sistemin ABD, İngiltere ve İspanya'da kullanıldığını ifade etti. Türkiye'de 2 aydır bu sistemi uyguladıklarını belirten Biliş, büyük ilgi gördüklerini ve şu anda 30 olan araç sayısını artırmayı düşündüklerini söyledi. İstanbul'da 4 noktada hizmet verdiklerini anlatan Biliş, "Yoğun talep olan yerlerde 24 saat içinde hizmet noktamızı açabiliyoruz. Yakın zamanda Ankara'da da bu sistemi uygulayacağız.
Bunun yanında Beykent, Sabancı, Koç ve Yeditepe üniversiteleri ile de anlaşmak üzereyiz" dedi.

SIRADA LÜKS VAR
Biliş, sistemden yararlanmak için 50 TL'lik yıllık üyelik ücreti alındığını kaydetti. Araç alındığı noktaya bırakılmadığı zaman, söylenen yere gidip alabildiklerini vurgulayan Biliş, "Fakat bunun için ek bir ücret talep ediyoruz. Örneğin; Beşiktaş'tan alınan bir araç havaalanında bırakıldıysa, biz aracı oradan almak karşılığında 40-50 lira gibi ekstra bir ücret istiyoruz" diye konuştu. Biliş, önümüzdeki dönemde lüks araçlar alıp bu konudaki talepleri de karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

NASIL ÇALIŞIYOR
Sistem abonelik ile çalışıyor. Abone olan kişi, dilediği arabayı istediği kadar kullanıp, kullandığı kadar ödüyor. Mobilizm park noktasına giden abone elindeki kartı aracın camına okuttuğunda kapılar açılıyor. Arabanın anahtarı aracın torpido gözünde bulunuyor.
Abone önceden rezervasyon yaptırdığı aracı ister saatlik, isterse tüm gün kullanabiliyor.

MODELE GÖRE FİYAT SEÇENEĞİ
Model Saatlik ücret Günlük ücret Km ücreti

Smart ForTwo ....9.99 TL.......79.90 TL .......50 krş

Ford Fiesta..........14.99 TL.....119.90 TL .....50 krş
Mini Cooper .......24.99 TL.....199.90 TL .....50 krş

BURÇİN GÖKTAN
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.