Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.02.2011 17:04
ABONE OL

a sıkı 'promosyon' takibi

Bazı kamu görevlilerinin, bankalara yatırılan devlet kurumlarına ait paralar karşılığında saat, mücevher, lüks araç gibi 'tatlı promosyonlar' aldığı ortaya çıktı.

Memura sıkı 'promosyon' takibi
olaya el koydu. İşin bir de ilginç yanı var...

ve Maliye Bakanlığı harekete geçirildi. İşin ilginci kamu yöneticilerine promosyonu verenler kamu bankaları...

Kimine en lüks makam aracı tahsis edildi, kimisinin makam odası baştan aşağı yenilendi, kiminin ise milyarlık yurt dışı gezileri fonlandı...

Bazı kamu görevlilierinin kurum hesaplarını yatırma karşılığında bankalardan gizlice hedeye kabul etmeye devam etmesi Başbakanlığı harekete geçirdi.

10 Ağustos 2010'da yayınlanan genelgeyle, "maaşların yatırılmasından kaynaklanan banka promosyonlarının tamamı personel arasında dağıtılsın" talimatı veren Başbakanlık, hesaplardaki vergi, resim, harçlar gibi maaş dışı kaynakların da bankalarla kamu görevlileri arasında kayıtdışı ilişkiye yol açtığını tespit etti.

Bunun üzerine Başbakanlık Kamu Görevlileri ve Etik Kurulu14 Şubat'ta Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'na (BDDK) bir yazı göndererek, kamu kurumları ile bankalar arasında maaş ödemeleri dışındaki kaynaklar için uygulanan promosyon ilişkisine de düzenleme getirilmesini istedi.

SÖZLÜ ANLAŞMA DA VAR

BDDK ve Maliye Bakanlığı'na gönderilen yazıda, "Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu bankalarında açtırılacak hesaplarında tutmak zorunda oldukları kaynaklarının, kamu bankalarında tutulması karşılığı olarak, kamu bankaları ile çeşitli protokoller veya sözlü mutabakatlar çerçevesinde bir takım imkanlar sağladıkları görülmektedir" ifadesi yer aldı.

BAKANDAN LÜKS ARACI VAR

Söz konusu yazıda yer alan ifadelere göre bankalar, paraları kendi hesaplarında tutmaları karşılığında bazı kamu görevlilerine lüks makam aracı tahsis etti, bazılarının makam odasını yeniledi, bazılarının ise yurtdışı seyahat harcamalarını karşıladı.

Bunların karşılığında ise saat, mücevher, kolye gibi pahalı hediyeler alındı. Başbakanlık yetkilileri bazı belediye başkanları ve rektörlerin banka promosyonu çerçevesinde bakanlardan daha lüks makam araçlarına sahip olduğunun altını çizdi.

Devlete güven sarsılıyor

Bu uygulamanın kamu zararı meydana getirdiği belirtilen yazıda, devlete olan güvenin de sarsıldığı ifade edilerek "Kamu yönetiminde hâkim olan şeffaflık, hesap verilebilirlik, tutumluluk ve kamu yararı gibi temel etik değerler açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkarmaktadır" denildi.

Başbakanlık, 5411 sayılı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Teşkilat Yönetmeliği çerçevesinde Maliye Bakanlığı ve BDDK'dan maaş dışı promosyonlar için yeni bir düzenlemeye gidilmesini istedi.

Sayıştay denetimi yok

Başbakanlık'tan BDDK ve Maliye Bakanlığı'na gönderilen söz konusu yazıda, bu uygulamaların kayıtdışına da yol açtığı vurgulanarak, "Konuya ilişkin genel bir düzenleme olmadığından, bu şekilde sağlanan imkanların ilgili kamu kurumlarının kayıtlarında çoğu kez yer almaması nedeniyle Sayıştay denetiminde de görülmemektedir" denildi.

Bu ifadeye açıklık getiren aynı yetkililer, görevden ayrılan kamu görevlisinin hayatının geri kalan kısmında da promosyon ürünü şahsi eşyasıymış gibi kullandığına dikkat çekti.

kalan karakter 1000

TEDAŞ TA PROMOSYON KARMAŞASI TEDAŞ TA PROMOSYON KARMAŞASI

LÜTFEN TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BİR MÜFETTİŞ GÖNDERİLEREK PROMOSYON KARMAŞASININ ÇÖZÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ. ÇÜNKİ YILLARDIR AYNI YERDE ÇALIŞAN VE AYNI BANKADAN MAAŞ ALMAMIZA RAĞMEN TEİAŞ VE EÜAŞ GENEL MÜDÜRLÜKLERİNE PROMOSYON ÖDENMESİNE RAĞMEN TEDAŞ TA NE ZAMAN ÖDENECEĞİ MEÇHUL. LÜTFEN ACİL MÜFETİŞ GÖNDERİLMESİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır0
cevapla 26.02.2011 15:24
TEDAŞ'ta PROMOSYON KARMAŞASI TEDAŞ'ta PROMOSYON KARMAŞASI

YILLARTIR AYNI YERDE ÇALIŞAN TEDAŞ, TEİAŞ VE EÜAŞ GENEL MÜDÜRLÜKLERİ ARASINDA PROMOSYON ADALETSİZLİĞİ VAR, TEİAŞ VE EÜAŞ PROMOSYONLARINI ALMALARINA RAĞMEN TEDAŞ TA NE ZAMAN ALINACAK KİMSE BİLMİYOR, LÜTFEN KONUN BİR MÜFETİŞ GÖNDERİLER ARAŞTIRILMASINI TALEP TALEP EDİYORUZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 26.02.2011 15:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.