Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.02.2011 12:44
ABONE OL

fiyatları yükseldi

Petrol fiyatları yükseldi
Uluslararası piyasalarda ham ün fiyatı yükseldi.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 90 dakikada 7 dolar artarak 119,79 dolardan işlem gördükten sonra 117,01 dolar seviyesine çekildi. Böylece, Brent tipi petrolün varil fiyatı son 30 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Brent tipi petrolün fiyatı son 4 günde neredeyse yüzde 14, yılbaşından bu yana ise yüzde 23'den fazla artış gösterdi.

Batı Teksas tipi petrolün Nisan ayı teslimi fiyatı ise 103,41 dolara kadar çıkarak 2009 yılı Eylül ayından bu yanaki en yüksek seviyeyi gördü.

Brent petrol ile Batı Teksas tipi petrol arasındaki fark ise 15,66 dolara çıktı.

Petrol fiyatlarının artmasında, Libya'daki karışıklıkların petrol arzını engellemesi ve yatırımcıların, bölgedeki istikrarsızlığın petrol zengini Ortadoğu ülkelerine sıçrayabileceğinden endişelenmesi etkili oldu.

Dünyanın en büyük 12. petrol ihracatçısı Libya'nın en büyük petrol üreticisi İtalyan Eni, günlük 244 bin varil olan petrol ve gaz üretimini yavaşlatırken, Alman kimya şirketi BASF'ye bağlı petrol ve doğalgaz arama şirketi Wintershall Libya'da günlük 100 bin varil petrol üretimini durdurduğunu açıkladı.

Bu şirketten başka İspanyol petrol şirketi Repsol, Avusturyalı petrol şirketi OMV de üretimlerini durdurma kararı aldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.