Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.02.2011 Gazete
ABONE OL

Devlerden tam gaz yatırım

Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin yatırım atağı sürüyor. Zorlu ve Çalık'ın da aralarında olduğu 5 büyük holding, bu yıl yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım yapacak

Devlerden tam gaz yatırım
Yaşanan global krizden bazı ülkeler ile birçok uluslararası şirket ağır yara alırken; Türkiye'de holdinglerin yatırımları hız kesmiyor. Aralarında Zorlu ve Çalık'ın da olduğu 5 büyük holding, bu yıl yatırımlar için yaklaşık 3 milyar dolarlık kaynak ayırdı.

İşte bu holdinglerin 2011 yatırım planları:

700 MİLYON DOLARLIK HAMLE

:
2011'de ortalama 700 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Grup şirketlerinin yurt içi ve yurt dışında öncelikli olarak enerji, bankacılık ve telekom sektörlerinde takip ettiği yeni özelleştirme ve satın alma işlemleri mevcutken, bu işlemlerin 2011'de hayata geçirilmesi durumunda planlanan yatırım tutarı revize edilerek yükseltilecek. Holding bu yıl ağırlıklı olarak enerji, inşaat, telekom ve madencilik sektörlerine yatırım yapacak. Grup, madencilik sektöründe ortalama 60 milyon dolarlık, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım için 100 milyon liranın üzerinde, enerji üretim portföyünde mevcut olan RES, HES ve TES projeleri için 150 milyon doları aşkın, inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanında 300 milyon liranın üzerinde ve telekomda 40 milyon euro yatırım planlıyor.Holding, öngörülen bütçenin yaklaşık yüzde 70'ini yeni yatırımlara tahsis etti.
:
Devam eden yatırımlarına öncelik verecek. Grup, 2011 yılı için yaklaşık 1.2 milyar dolarlık bir yatırım harcaması öngörüyor. Grubun yatırımlarının önemli kısmını enerji oluştururken, bu yıl Vestel'de de iyileştirme ve yeni ürün yatırımları kapsamında 100 milyon dolar tutarında yatırım planlanıyor.

BORUSAN HOLDİNG:
400 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini açıklayan Holding CEO'su Agah Uğur, yatırımların önemli bölümünü enerji alanında yapmayı planladıklarını söyledi. Uğur, yatırım bütçesinin 50 milyon dolar civarındaki kısmının yenileme ve regüler yatırımlardan oluştuğunu, geri kalanın büyüme ve verimlilik artışına yönelik sıfırdan yatırımlar olacağını belirtti.

:
2011 yılında gerçekleştirmeyi planladığı yatırımların tutarı yaklaşık 800 milyon lira (506 milyon dolar). Mevcut işlerinin yanı sıra devam eden santral projeleri ile enerji sektörüne de önemli miktarda yatırım yapacak. Planlanan yatırımların yaklaşık yüzde 30'u sıfırdan, yüzde 60'ı yenileme ve altyapı yatırımlarından oluşuyor. Grup, 2011 yılı yatırımlarının yaklaşık yarısını yurt dışına ayırdı.

BOYNER HOLDİNG:
63.5 milyon liralık (yaklaşık 40 milyon dolar) yatırım planlıyor. Yatırımların ağırlığını perakende oluşturacak. Bu yılki yatırımların yüzde 84'ü yeni, yüzde 16'sı ise yenileme ve altyapı şeklinde olacak.

kalan karakter 1000

ZAFER DEMİR ZAFER DEMİR // ANKARA

MALATYA HEKİMHAN-HASANÇELEBİ-KÖYLÜKÖYÜ-YAMADAĞI Civarı başta DEMİR olmak üzere ALTIN,KROM,KÖMÜR,MERMER,URANYUM,THORYUM (KÖYLÜKÖYÜ Çamkoyak ve Ağdere Mevkiileri'nde PETROL de olabilir) gibi ÜLKEMİZİ HIZLA ZENGİNLEŞTİRECEK Stratejik Madenlerimiz oldukça yoğundur.Bu Madenlerimizin Ekonomiye kazandırılması,Sanayiileşmenin hızlandırılması ve işsizliğin azaltıllması için Büyük Firmalar ve Devletin yatıırm yapması gerekir.Mesala HASANÇELEBİ KASABASI'na DEMİR-ÇELİK FABRİKASI kurulmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.02.2011 11:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.