Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.02.2011 10:30
ABONE OL

Kendisine ceza kesti

Sigorta primlerini yatırmayan ve bildirgeleri geç veren işverenlere kestiği cezalarla dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu kez kendisini cezalandırdı.

Kendisine ceza kesti
Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatıda toplanmasıyla birlikte Emekli Sandığı'na bağlı devlet memurları da SGK'ya tabii oldu. SGK'ya tabi olan kamu işverenlerine de tıpkı özel sektör işverenleri gibi bildirge verme zorunluluğu getirildi. Her ayın 15'inde maaşları yatan kamu çalışanlarının bildirgeleri ayın 25'ine kadar verilmesi gerekiyor. Ancak bazı kamu kurumları, geçiş aşamasında gerek bilgi eksikliği gerekse kurumlar arasındaki iletişimden kaynaklanan nedenlerle aylık prim ve hizmet belgesini vaktinde vermedi. Her bildirge gecikmesine ise asgari ücretin 1/8'i oranında ceza kesildi.

Ayrıca kamu kurumlarının 2008 yılında devir aşamasında işyeri bildirgesi vermemesi dolayısı ile de bin 277 lira tutarında idari para cezası kesildi. Birçok kamu kurumuna tebliğ edilen bu cezalardan, SGK'nın Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü de nasibini aldı. Kamu kurum yöneticileri, kamuda hızlı bir dönüşüm yaşandığı için meclisten her gün birçok yasa çıktığına dikkat çekerek, kamu çalışanlarının kanun ve tüzük değişikliklerini takip etmekte zorlandığını dile getirdi. Yöneticiler, özellikle büyük değişikliklerde hizmet içi eğitimlerle bu aksaklıkların önüne geçilebileceğini ifade etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.