Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.02.2011 09:39
ABONE OL

Emekliye kötü haber!

İki aylık farklar mart maaşı ile birlikte yatırılacak. 5,5 milyon SSK emeklisinin maaşları bankaya zamsız olarak gönderildi.

Emekliye kötü haber!
2,1 milyon si de aynı durumda yer aldı. Torba yasa ile emekliye aylık 60 lira seyyanen zam yapılmıştı. Ancak yasanın Meclis'ten geçmesi geciktiği için emekliler zammı ocak ayında alamamıştı. SSK emeklilerine maaşları her ayın 17'sinden itibaren ödeniyor. Zaman'a göre, Sosyal Güvenlik Kurumu ise parayı birkaç gün öncesinden bankaya yatırıyor. Ancak bu ay gönderilen miktar içinde zammın bulunmadığı öğrenildi.

Yüzdelik zam dışında emeklilere seyyanen zam yapıldığı için yasal düzenleme gerekiyordu. Böylece devletin alacaklarına af ve taksitle ödeme imkânı getiren torba yasaya eklendi. Ancak çok sayıda farklı düzenlemenin de eklendiği torba yasa, 224 maddeye ulaşınca Meclis süreci beklenenden uzun sürdü. Önce emeklinin zamlı maaşının ocak ayına yetişmediği, bir aylık farkla birlikte şubat ayında yatırılacağı duyuruldu. Ancak emeklinin zamlı maaşı şubat ayına da yetişemeyecek. 7,6 milyon emekli, zamlı maaşını alabilmek için mart ayını beklemek durumunda kalacak.

Hükümet, SSK ve Bağ-Kur'dan maaş alan emekli, dul ve yetimlere, 2011 yılı için önemli bir iyileştirme yapmıştı. Enflasyon artış oranında zam alması gereken emeklilerin ekonomik durumunu düzeltmek için seyyanen zam kararı alınmıştı. Maaşı 1.500 liraya kadar olan emeklilere seyyanen 60 lira zam yapıldı. Maaşı 1.500 liranın üzerinde olanlara ise yüzde 4 oranında artış yapılmıştı. Temmuz ayında ise bütün emekli maaşları yüzde 4 daha artırılacak.

İki aylık maratonun ardından Meclis'ten geçen torba yasa ile yapılan seyyanen zam düzenlemesi ve yüzdelik artışla birlikte SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına, 2011 yılı için yüzde 8 ile yüzde 21 arasında değişen oranlarda zam yapılmış oldu. En düşük SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı 80 ile 91 lira arasında artırıldı. Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere en düşük işçi emeklisinin maaşı yıl genelinde 91 lira artacak. Aralıkta 648 lira alan SSK emeklisinin maaşı ocakta 710 liraya çıktı.

511 lira olan en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisinin maaşı ise ocaktan geçerli olmak üzere 574 liraya yükselmiş oldu. Diğer taraftan, memur emeklileri ile işçi ve Bağ-Kur emekli maaşları arasındaki zam yöntemi de tartışmalara yol açıyordu. Memur emeklileri, memurlar gibi ocak ve temmuz aylarındaki zamlarını gelecek dönem enflasyon tahmini üzerinden alırken, işçi ve Bağ-Kur emeklileri zamlarını geçmiş 6 aylık enflasyona göre alıyordu. Torba yasayla, işçi ve Bağ-Kur emeklileri de bundan sonra zamlarını memur emeklileri gibi alacak.

kalan karakter 1000

yazıklar olsun yazıklar olsun

yazıklar olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.02.2011 15:17
tuz gölünden tuz gölünden

ekim ayında açıklanan seyyanen farkların şubata da yetiştirilemeyeceği anlaşılmıştır.bürokratlarımızı kutluyorum.emeklilerle alay etmeyin lütfen.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 16.02.2011 12:13
apo apo

İNSANLARLA ALAY EDİYORLAR AMA HALK UYUMAYA DEVAM EDİYOR

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır1
cevapla 16.02.2011 11:59
necdet necdet

seyyanen verirsin imzaladıkdan sonrada normale döner niye uzattıklarını anlayamadım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 16.02.2011 10:51
cengo cengo

emekli ne zaman sevindiki şimdi sevinsin.60lira müjdeli haberdiya bekle işin yoksa.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 16.02.2011 10:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.