Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.02.2011 21:47

3 bin 500 lira maaşlı iş garantili kurs!

Türkiye'de yaklaşık 3 milyon işitme engelli, cihazların kullanımı, bakımı konusunda yeterli hizmeti alamıyor.

3 bin 500 lira maaşlı iş garantili kurs!
Avrupa'da ise bu alanda akademik eğitim almış akustik uzmanları tarafından yönlendiriliyor.

Zaman'da yer habere göre, Akustik Akademi Derneği (İCADD) Başkanı Mehmet Emin Ağaç, işitme engellilerin daha sağlıklı hizmet almasına imkân tanıdı ve 'daki işitme sektörünün önde gelen akademisi Bundesinnung der Hörgerate-Akustik Körperchaft des öffentlichen Rechts Deutschland (BİHA) ile işitme sektörüne akustiker yetiştirmek amacıyla partnerlik sözleşmesi imzaladı. Buna göre eylül ayında eğitime başlayacak Akademi'ye lise mezunu gençler başvurabilecek. Dört ay eğitim, sekiz ay staj şeklinde gerçekleşecek ve iki yıl sürecek eğitimler sonunda gençlere akustiker sertifikası verilecek. Üç yıllık eğitimi tamamlayanlar ise uzman akustiker olarak dernek tarafından işe yerleştirilecek. Akademinin teorik ve uygulamalı eğitimi sonunda ustalık sınavını geçen akustikerler 1.500-3 bin 500 lira maaşla işe başlayacak. Sektörde 2 yıl deneyimi olanlara, 20 aylık uygulama süresinden muaf tutularak, 4 aylık teknik eğitimin ardından iş imkânı sağlanacak. İCADD Başkanı Mehmet Emin Ağaç, "Verilecek sertifikanın uluslararası geçerliliği olacak. Türkiye'de binlerce kişi işsiz, bu sektörün en az bin akustikere, bin 500 uzman akustikere ihtiyacı var. ve 'ndan bizi tanımasını istiyoruz." dedi.

Ağaç, Almanya'daki Türk vatandaşlarından BİHA'yı ziyaret etmelerini ve akademide yer almalarını isteyerek, Almanya'da da akustikerlere ihtiyaç olduğunu ve BİHA'nın tecrübelerinden faydalanarak, Türkiye'deki bu kalifiye eleman sıkıntısını gidermeye çalışacaklarını kaydetti. BİHA Başkanı Marianne Frickel de Almanya'da işitme cihazlarını sadece akustikerlerin doktorlarla işbirliği içinde hastalara verildiğini ifade ederek, işitme sektörünün yılda 1 milyar Euro ciro yaptığını ve kendilerinin "Global düşün, lokal hareket et" anlayışı ile çalıştıklarını söyledi. Frickel, sektörün gelecek vaat ettiğini, istihdamın adeta fırlayacağını söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.