Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.02.2011 13:29
ABONE OL

50 bin kişi istihdam edilecek

Ekonomist Dergisinin bu haftaki sayısında yer alan haber araştırmasında, bu yıl 56 şirketin 50 bin kişiyi işe alacağı bildirildi.

50 bin kişi istihdam edilecek
Araştırmada, Türkiye'nin bugün yaşadığı spesifik süreç nedeniyle özel sektörün hemen hemen tüm alanlarında ''güçlü'' ve ''istekli'' bir yeni istihdam yaratma çabasının göze çarptığı, bu politikanın yeni yatırımlarla ve ara kadroların güçlendirilmesiyle ilgili çalışmaları kapsadığı belirtildi.

Büyük şirketlerin işe alımlarda daha etkin olacağı vurgulanan araştırmada, özellikle bu yıl toplu alımlara yeniden başlayan büyük ölçekli şirketlerin, yönetici adayı (MT) ve satış kadroları için alımlara yoğunlaşmasının beklendiği kaydedildi.

Uluslararası yatırımların yeniden hız kazanmasıyla yabancı şirketlerin çeşitli kadrolarındaki alımlarını da hızlandırdığı ifade edilen araştırmada, bu yıl işe alımları tetikleyecek önemli bir gelişmenin de şirket birleşmeleri olacağı vurgulandı.

Bugüne kadar beklemede kalan çok sayıda şirketin birleşme ve satın alma anlaşmasının sonuçlanmasının söz konusu olacağı belirtilen araştırmada, KOBİ'ler ve üretim sektöründe ise bu yıl toparlanmayla beraber işe alımların gündeme geleceği bildirildi.

Araştırmaya katkıda bulunan 56 şirketin yaratacağı istihdamın bu yıl 50 bin kişi civarında olduğu belirtilirken, uzmanların bu rakamın tüm Türkiye genelindeki şirketlerde en az 250-300 bin kişiyi bulacağını söylediği ifade edildi.

EN YOĞUN İŞE ALIM PERAKENDE SEKTÖRÜNDE OLACAK


Özellikle perakende, bankacılık, inşaat, telekomünikasyon, enerji, sağlık (ilaç hariç) ve hızlı tüketim malları sektörlerinde alımların yoğun olmasının beklendiği kaydedilen araştırmada, en yoğun alımın perakende sektöründe olacağı vurgulandı.

Perakende sektöründen sonra en çok alımı bankaların yapacağı belirtilen araştırmada, bu yıl bankaların toplamda bine yakın şube açmasının beklendiği ve bu nedenle bankaların yıl içinde 10-15 bin kişiyi işe alacağı tahmininde bulunulduğu ifade edildi.

Araştırmada, telekomünikasyondan sonra enerjinin de işgücü piyasasına ağırlığını koymaya başladığı bildirildi.

kalan karakter 1000

yusuf kaya yusuf kaya

Neden tarım kredi ve Ziraat Bankası bu torba tasarıya girmiyor anlamış değilim.çiftçi bu konuda eziliyor,gereken özen gösterilmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.02.2011 19:54
apo apo

GEÇEN AY 53 KİŞİ İŞSİZ KALMIŞ,İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN BAŞVURMUŞ ALINACAKMIŞ ALINSA NE OLACAK KI BATACAK AZALTMAYA GİDECEK ZARAR EDECEK ÇIKARACAK YİNE AYNI HAMAM YİNE AYNI TAS

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.02.2011 14:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.