Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.01.2011 12:44
ABONE OL

Ömer Dinçer bu sorunu çözme niyetinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'den beklenen açıklama geldi.

Ömer Dinçer bu sorunu çözme niyetinde
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kıdem tazminatı konusunda bugüne kadar fon kurulacağı yönünde bir açıklama yapmadığını bildirerek, "İlgili sosyal aktörlerle oturup anlaşacağım. Türkiye'de düşündüğümüz modeli, kararlaştırdığımız modeli anlaştıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağım. O zaman bunun içeriğini öğreneceksiniz" dedi.

Bakan Dinçer, "Kayıtlı İstihdamı Teşvik İçin Teknik Destek" projesinin tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kıdem tazminatı konusundaki sorular üzerine Dinçer, bu konuda ne söylediğinin farkında olduğunu ve çok bilinçli bir şekilde kademe kademe birtakım şeyler söylediğini ifade etti.

"Ben bugüne kadar fon kuracağız demedim" diyen Dinçer, kendisinin kıdem tazminatının bu ülkenin önemli bir sorunu olduğunu söylediğini belirtti. Kıdem tazminatının işçinin, işverenin ve ülkenin bir sorunu olduğunu vurgulayan Dinçer, şöyle konuştu:

"2009'da 2,5 milyon insan işinden ayrıldı, işini değiştirdi veya işinden çıkarıldı. Bunlardan sadece yüzde 8'i kıdem tazminatı aldı. Öyleyse bu sorun mudur değil midir buna siz karar verin. Ben sadece bir tespitte bulunuyorum. İşverenin bir sonudur, çünkü başlangıçta maliyetsiz bir finansman gibi görünen bu yapı zaman ilerledikçe işveren için maliyet ve finansman yükü oluşturmaktadır. Bundan dolayı esnekliğini kaybetmektedir. Belirli bir süre çalışan işçi, 'kıdem tazminatını alamayacağım' endişesiyle işten çıkmamaktadır, çıkamamaktadır veya işveren onu çıkaramamaktadır. Biz de ulusal düzeyde bunun getirdiği maliyetlerin yüksekliği sebebiyle uluslararası platformlarda eleştiriliyoruz. Öyleyse baktığınız zaman bu, ülkenin sorunu mu değil mi?"

Bu sorunu ortaya koyarak "gelin çözelim" çağrısı yaptığını dile getiren Dinçer, bunun dışında bugüne kadar konuya ilişkin herhangi bir şey söylemediğinin altını çizdi.

Dinçer, şunları kaydetti: "Ne zamana kadar ben bunu size söyleyeceğim? İlgili sosyal aktörlerle oturup anlaşacağım. Türkiye'de düşündüğümüz modeli, kararlaştırdığımız modeli anlaştıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağım. O zaman bunun içeriğini öğreneceksiniz. Bunun dışında söylenen her laf fazladır ve benimle alakası yoktur."

kalan karakter 1000

OSMAN OSMAN

ÖMER DİNÇER HALKI UYUTUYOR. SEÇİM ÇALIŞMASI BU. İNSANLARI BEKLENTİ İÇİNDE BIRAKIP, OY KAPMA TELAŞIDIR. AKP ESÇİMLERDE BU SEFER ÇOK KAYIP VERECEK % 40 ALTINA DÜŞEBİLİR. ASGARİ ÜCRETLİYE NE VERDİLER. ÖZEL ŞİRKETLER ZATEN FAZLADAN VERİYOR. DİĞER İŞVERENLERİN PEK ÇOĞU ÇALIYOR. KIDEM TAZMİNATI VERMEMEK İÇİN ÇEŞİTLİ CAMBAZLIKLAR YAPIYORLAR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.04.2011 11:13
gazi gazi

işci kesimi ni çinle yarışma pahasına işverenlere bir porsiyon döner parasına çalıştıran sistemi kuranlara helel olsun devir benim iş verenim ve benim memurum işni bilirin ikinci özal devri başladı hayırlı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 26.01.2011 13:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.