Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.01.2011 10:59

'daki turist trenle Urfa'ya gidecek

’nin 2023 seçim hedefleri arasında, ‘inanç turizmi koridoru’nun uzandığı Doğu ve Güneydoğu için önemli projeler konuldu.

Antalya'daki turist trenle Urfa'ya gidecek
Star'ın haberine göre, İzmir ve 'nın kumsallarına gelen turistlerin hızlı tren ve otobanla Diyarbakır ve 'ya çok kısa sürelerde ulaşması mümkün olacak.

Başbakan 'ın talimatıyla Cumhuriyet'in 100. yılını kapsayacak şekilde hazırlanan seçim beyannamesine göre, Diyarbakır-İzmir, Şanlıurfa-Antalya arasında hem hızlı tren hattı, hem duble yollarla bağlantı sağlanacak. 12 yıl sonrası için yapılan hazırlıkla, Ege ve Akdeniz'deki deniz turizmi ile Mersin'in Tarsus ilçesinden başlayarak Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki kültür ve inanç turizmi bölgesi arasında hızlı bağlantı kurulacak.

Akdeniz'e gelen turistler Güneydoğu'ya çok kısa sürede karayolu ve tren yoluyla geçiş yapabilecek. Projenin bölgenin turistik yapısına ve gelişimine büyük katkıda bulunması bekleniyor.

5-6 SAATE İNECEK

250 kilometre hız yapan trenlerde yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı da olacak. Böylece Güneydoğu illerinin ticari olarak da gelişimi hızlanacak. 1424 km olan Diyarbakır-İzmir ve 901 km olan Şanlıurfa-Antalya arası mesafelerde, 2023'e kadar tamamlanacak hızlı trenle 5-6 saatlik çok kısa sürelerde ulaşım mümkün olacak. Güneydoğu'ya uzanacak hızlı tren ve duble yollarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı 2023 Türkiye Turizm Stratejisi'ndeki hedeflerin gerçekleşmesi sağlanacak.

İnanç turizmi koridoru

'İnanç Turizmi Koridoru' denilen koridor, Tarsus'tan başlayarak Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin yörelerini kapsıyor. Bu koridor üzerinde Tarsus'tan Mardin'e kadar uzanan bölünmüş yol yapımı inanç aksını güçlendireceği gibi kısa ve orta vadede turistlerin bu bölgeye varışlarını ve tercihlerini hızlandıracak. Ayrıca Şanlıurfa'ya kadar ulaşan demiryolu bağlantısının Mardin'e, oradan bir koldan Diyarbakır'a, diğer bir koldan ise Siirt'te bağlanması inanç aksında ulaşımın çeşitlenmesini sağlayacak.

Hedef marka kentler


Turizmin ülke geneline yayılmasına imkan veren projelerle, kıyıların dışındaki bölgelere de konaklama ve diğer turistik yatırımın yapılması teşvik edilecek. Paris, Londra, Montreal ve Prag gibi Avrupa kentlerinde öne çıkan şehir turizmi örnek alınarak, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'nın yanısıra Adıyaman, Amasya, Bursa, Edirne, Gaziantep, Hatay, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Kars, Mardin, Sivas, Şanlıurfa ve Trabzon illerinde kültür turizmi canlandırılarak 'marka kültür kentler' oluşturulacak. Bu illerde uluslararası standartlarda şehir müzeleri kurulacak.

kalan karakter 1000

ZAFER DEMİR ZAFER DEMİR // ANKARA

ÜLKEMİZ HIZLI TREN AĞLARI İLE ÖRÜLMELİDİR.MALATYA'da konumu itibariyle HIZLI TREN HATLARINA bağlanmalıdır.MALATYA;Yüzyıllarca düşman işğaline uğramayan,Düşman işğalinden kurtuluşu kutlanmayan,Stratejik Madenlere sahip,İki CUMHURBAŞKANI çıkaran,Entellektüel ve genç nüfusu ile Büyükşehir olabilecek,HIZLI TREN İÇİN ALTYAPISI olan,BATTALĞAZİ'NİN YAŞADIĞI ŞEHİRDİR.Bu nedenlerle MALATYA HIZLI TREN HATLARINA BAĞLANMALIDIR.MALATYA!daki Vagon Fabrikası,MALATYA HIZLI TREN FABRİKASI olarak düzenlenmelidir.Dünyanın en büyük DEMİR MADENİ Yataklarına sahip MALATYA HASANÇELEBİ KASABASI'na DEMİR-ÇELİK FABRİKASI kurularak bu FABRİKA'da HIZLI TREN RAYLARI,PARÇALARI üretimi sağlanmalıdır.Başta ANKARA'dan SİVAS'a gelen HIZLI TREN HATTI uzatılarak SİVAS-MALATYA-ADANA-İSKENDERUN HIZLI TREN HATTI yapılmalıdır.MALATYA-ELAZIĞ-DİYARBAKIR-BATMAN-KURTALAN,MALATYA-G.ANTEP-HALEP,SAMSUN-MALATYA HIZLI TREN HATLARI 2014'e kadar yapılmalıdır.HIZLI TREN MALATYA'ya gelmelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 25.01.2011 18:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.