Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.10.2009 Gazete
ABONE OL

Enerji kimliği olmayan binaya tapu verilmeyecek

Enerji tüketiminin git gide artması beraberinde binalara 'Enerji Kimliği Belgesi' zorunluluğu getirdi. Bundan sonra tüm vatandaşların olduğu gibi binaların da nüfus cüzdanları olacak. Bu cüzdanlar binaların yıllık enerji tüketim miktarlarını gösterecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın çıkardığı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre, 5 Aralık 2009'dan sonra yapılacak binaların 'Enerji Kimliği Belgesi' şart koşuldu.

BEYAZ EŞYA GİBİ...

Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Kubilay Ulu, yönetmeliğin, bir binanın bütün enerji kullanımlarının değerlendirilmesini, böylece binalarda enerji performans kriterlerinin ve uygulama esaslarının belirlenmesini ve sera gazı emisyonlarının sınırlandırılarak çevrenin korunmasını amaçladığını söyledi. Enerji Kimlik Belgesi'nin en başta ısı yalıtımını zorunlu kıldığını ifade eden Kubilay Ulu, "Artık belediyeler binaların ısı yalıtımlı olup olmadığını denetleyecek. Belgesiz binalara tapu vermeyecek" dedi. Ulu, konutların aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi A'dan G'ye kadar sınıflandırılacağını anlatarak, şöyle devam etti: "A sınıfı, tasarruflu, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek konutları işaret edecek."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.